The reception of liberty in Konya, September 1908- April 1909
Hürriyetin Konya'da Alımlanması, Eylül 1908-Nisan 1909
- Tez No: 186164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KUYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Atatürk lkeleri ve nkılap Tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi için ErcümentAsil tarafından Ağustos 2005'te teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: Konya'da Hürriyet'in Alımlanması, Eylül 1908-Nisan 1909Bu tez Konya kamuoyunun 1908 Eylül'ünden 1909 Nisan'ına doğru nasıl bir kırılmageçirdiğini izlemektedir. Meşrutiyet'in ilanının hemen ardından, Selanik'teki TCMerkez-i Umumisi Konya Vilayeti'ne halkı Cemiyet ve yeni rejim hakkındabilgilendirmekle görevli bir heyet göndermiştir. Konya'nın o tarihteki tek yerel-özelgazetesi olan Anadolu gazetesi Cemiyet'in gezilerinden takdirle bahsetmektedir. Gazeteayrıca hürriyetin en önemli nimetlerinden biri olan halkın seçimler vasıtasıyla siyasetekatılması sürecini de renkli bir şekilde yansıtmaktadır. Meclis-i Mebusan'ın açılıpsiyasal tartışmanın başlamasıyla birlikte Konya kamuoyunda da kırılmalar başlamıştır.Bu tez rakip siyasi perspektifleri kristalize eden bir kurum olarak Meclis-i Mebusan'ınKonya kamuoyunda ayrılma nedeni olan konuları belirlemede çok önemli bir yeriolduğunu savunmaktadır. Konya kamuoyu ilk önce Kamil Paşa üzerinden daha sonra iseşeriat kavramı üzerinden ayrılmıştır. Parti bağlılıkları, özellikle Ahrar Fırkası, buayrılmalarda başlıca bir rol oynamamıştır. Tez ayrıca söz konusu süreç içinde TC'ninalgılanmasındaki değişikliğe de önem vermektedir. Cemiyet Mart ayına kadar oldukçaprestijli bir konuma sahipken, bu aydan sonra bazı yerel gazetelerde küçük eleştirilerboy göstermeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
An abstract of the Thesis of Ercüment Asil for the degree of Master of Arts from theAtatürk Institute for Modern Turkish History to be taken August 2005Title: The Reception of Liberty in Konya, September 1908-April 1909This thesis traces the path that led to divergences in the public opinion in Konyabetween September 1908 and April 1909. Following the proclamation of theConstitution, the Selanik headquarters of the CUP sent a delegation to the province ofKonya, which visited various towns in order to inform the people about the Committeeand the new regime. The single local private newspaper Anadolu highly appreciatedthese visits. In addition, the newspaper reflected a colorful account of one of the majorblessings of liberty: political participation through elections. With the inauguration ofpolitical discussions in the Parliament the public opinion in Konya started to bifurcate.This thesis argued that the Parliament, as an institution that crystallized competingpolitical perspectives, was significant in determining the issues around which the publicopinion in Konya developed divergences. It was first divided along the actions of KamilPasha and then along the concept of şeriat. Party affiliations, especially with the LiberalUnion, did not play a major role in these splits. Special attention was paid to the slowlychanging perceptions of the CUP during the period in question. While the CUP enjoyeda highly prestigious position until March, afterwards minor criticizing accounts startedto be seen in some newspapers.