Erzurum-Kars plâto sahasının iklim özellikleri
The climatic characteristics of the plateau of Erzurum our Kars
- Tez No: 186165
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM KOPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİERZURUM-KARS PLÂTO SAHASI'NIN İKLİM ÖZELLİKLERİTavus Bin Keysan GÜLENDanışman: Yrd. Doç. Dr. İbrahim KOPAR2006-Sayfa:125JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. İbrahim KOPARDoç. Dr. Ramazan SEVERYrd. Doç. Dr. Mustafa ÖZDEMİR?Erzurum-Kars Plâto Sahasının İklim Özellikleri? konulu bu çalışmadaöncelikle bölgede bulunan bütün istasyonların verileri Devlet Meteoroloji İşleriGenel Müdürlüğü'nden alınmış ve bunlar tablolar ve şekillere dökülmüştür. Bölgeile alakalı daha önceki çalışmalar ışığında ve bu şekil ve tablolar yorumlanarakbölgenin iklimi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise ortaya çıkan bu sertkarasal iklimin doğal çevreden, insan yaşamına kadar etkileri incelenmeyeçalışılmıştır. Bu iklim koşullarının bölgedeki doğal çevreyi şekillendirdiği vebölgenin ekonomik hayatını yönlendirdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE CLIMATIC CHARACTERISTICS OF THE PLATEAU OF ERZURUMOUT KARSTavus Bin Keysan GÜLENAdvisor: Assist. Prof. Dr. İbrahim KOPAR2006-Page:125JURY: Assist. Prof. Dr. İbrahim KOPARAssoc. Prof. Dr. Ramazan SEVERAssist. Prof. Dr. Mustafa ÖZDEMİRIn this study under the subject of ?The climatic characteristics of theplateau of Erzurum out Kars? primarily all the inputs of the stations in the regionhave been taken from the Management of State Meteorology Affairs and thesehave been put into pictures and tableau. Under the light of previous studies withregards to the region and evaluating these tableaus and pictures the climate of theregion has been examined. In the second part of the study the effects of this severeclimate on those ranging from environment to the human life have been studied. Ithas been put forward that these climatic conditions are shaping the naturalenvironment in the region and directing the economic life of the region.