Hanak ilçe merkezi coğrafyası
Geography districts of Hanak
- Tez No: 501938
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KODAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Araştırma sahamızı oluşturan Hanak ilçe merkezi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum-Kars Bölümü'nde Ardahan il sınırları içerisinde yer almaktadır. Bağlı bulunduğu Ardahan il merkezine, 26 km uzaklıkta olan ilçe merkezi 6 mahalleden oluşmaktadır. Ortalama yükseltisi 1810 m olan çalışma sahası, kuzey-güney yönünde Hanak Suyu çayı boyunca çizgisel bir uzanış sergiler. Plato karakterinde morfolojik bir görünüme sahip olan ilçe merkezi arazileri, engebeli bir yapıdadır. Hanak ilçesinin toplam alanı 647 km² iken, çalışmamıza konu olan ilçe merkezi arazi büyüklüğü ise 151,53 km² civarındadır. Ülkemizin Kuzeydoğu Anadolu Bölümü'nde belirginleşen sert karasal iklim koşulları, ilçe merkezi arazilerinde hâkimdir. Yıllık ortalama sıcaklık değeri 4,04°C, yıllık yağış miktarı ise 553,7 mm'dir. Bitki örtüsü genellikle bozkır ve uzun boylu çayır örtüsünden oluşmakla birlikte, lokal olarak sarıçam ormanlarına da rastlanır. 1958 yılında ilçe statüsü kazanan ilçe merkezinin, 2016 yılı TÜİK verilerine göre nüfusu 2924 kişidir. Yerleşme tarihi M.Ö 680'li yıllara dayanan Hanak ilçe merkezi, 1958 yılına kadar nahiye merkezi iken, 1958 yılında Kars iline bağlı bir ilçe olmuş, daha sonra 1992 yılında Ardahan'ın il olmasıyla bu ile bağlanmıştır. Sert karasal iklim koşulları altında şekillenen araştırma sahası ekonomik faaliyetleri, hayvancılığa dayanmaktadır. Büyükbaş hayvancılığın hâkim olduğu ilçe merkezinde, son dönemlerde arıcılık da önem kazanmıştır. Doğu Anadolu'yu Gürcistan'a bağlayan karayolu üzerinde, merkezi bir konumda yer alan çalışma sahası, bu özelliği paralelinde gelişme sağlayamamıştır.
Özet (Çeviri)
Hanak country town that consists our working area is located in Eastern Anatolia's Erzurum-Kars region in Ardahan provincial border. The county town located 26km far from Ardahan city centre where it is associated consists of six streets. Working area that has 1810m average elevation, shows linear strike along Hanak water at North-south direction. The county town's fields that has morphological appearance like plateau are rugged terrain. While Hanak county's total area is 647km², our working area's total size is about 151,53 km². Harsh continental climate coditions seen in our country's Northeast Anatolia region, dominate the county area's fields. Annual average temperature is 4,04°C and annual rainfall is about 553,7 mm. The working area that is consisted of steppe flora and long meadow, has locally yellow pine forests. İt deserved to be county in 1958 and according to TUIK data, it's population is 2.924. Hanak county town whose settling time is based on b.c. 680s, was a small town till 1958 then it happened a county which is bound to Kars province, and then when Ardahan became a province Hanak happened a county bounded to Ardahan. Working area economic activity which is shaped under harsh continental climate conditions, is based on stock farming. In the county centre where cattle farming has a great importance, apiculture has also gained importance lately. The working area is located in central road that connects Eastern Anatolia to Georgia but it doesn't get development in parellel with it's feature.