Glokomlu hastaların teşhis, tedavi ve periyodik takip sonuçları
- Tez No: 18616
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bölgemizde glokom epidemiyolojisi, glokom hastalarının teşhis, tedavi ve periyodik takibindeki etkinliğimiz hakkında fikir sahibi olabilmek amacıyla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yapılan bu retrospektif çalışmada, 800 hastanın 1346 gözünde glokomun lokalizasyonu, hastaların yaşı, cinsi, refraksiyon kusurları, ön segment ve fundus bulguları, teşhis ve tedavi sonuçları incelenmiştir. Çalışmaya alınan 800 hastanın % 41.6'sı (333 has ta) kadın, % 58.4'ü (467 hasta) erkektir. Vakaların % 85.4'ü primer glokom, % 10.5'u sekonder glokom, % 1.5'u ise konjenital glokomludur. Hastalarımızda mevcut bulgular ve tedavi sonuçları değerlendirilmiş ve literatürlerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With this retrospective study performed in the %e Clinic of Atatürk university Medical Faculty, we aimed to fund out the epidemiology of Glaucoma in the last Anatolia Region and our effectiveness in the diagnosis and treatment of glaucoma patients* Me also studied the ages, satsas, ref ractive errons, anterior segment and ophthalmoscopic fin dings present in the 1346 eyes of the 800 glaucoma patients. 41.6 % (333) of the 800 patients included in the study were females and 58.4 % were males. $ 85.4 of the patients had primary glaucomas, 1Q.5 $ had secondary glauoomas and 1.5 $ had congenital glauoomas. The findings present in the patients and the results of treatment were compared with those reported in the lite ratures. (i-0, p\ro^ 2^\vvy ^'v^v-