Modernizmin ışığında masumiyeti aramak 'Tutku;2000 km'
In search of innocence under the light of modernism'Passion
- Tez No: 186233
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİR ASLANYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZETModernleşme kelime anlamıyla geleneksel toplum yapılarının, modernizmyolunda ilerlerken geçirdiği süreci betimler ve siyasal, kültürel, sosyalolguların tümünü kapsar. Modern yaşamda, bireyin yaşam tarzınıbelirleyen ve tetikleyen unsurlar, modernizmin etkisi altında oluşmaktadırve çeşitli yollarla bunu hayatımızda hissettirmektedir.Sanattan ?anahtar sözcüklerden? biri olarak söz eden Raymond Williams'agöre; ?Eleştiri? ve ?bilim? gibi, sanat sözcüğünün tarihi de, uygarlığımızınişleyişi hakkında oldukça fazla ipuçları vermektedir. Bu çalışmada sanatınamacı ve içeriği sorgulanmakta, tartışılan konu kişinin içsel yolculuğunakadar gelmektedir. İnsanın kendisini ve çevresini ifade etmeye yardımcıolan fotoğrafın kullanım amacı da burada farklılıklar göstermekte ve birtakım etik tartışmalar çıkmaktadır. Etik açıdan ele alınan fotoğraf ve onuneser ya da haber değerinin irdelenmesi, günümüz sorunlarından olan?içimizdeki boşluğun ne olduğu? sorusuna cevap verebilmeyi ummaktadır.
Özet (Çeviri)
SummaryIn its literal meaning, modernity represents the modernization process oftraditional social structures, with all of its political, cultural and socialimplications. The factors which define and drive life-style of an individualin modern life are formed under the impact of modernismâan impactwhich manifests itself in different ways in our lives.According to Raymond Williams, who cites art as one of the ?key words,?the history of the word ?art? reveals a wealth of information about howour civilization works, as with the words ?criticism? and ?science.? In thispresent work, the purpose and content of art are questioned, and thediscussion continues with the topic of individual?s spiritual journey.Similarly, the purpose of photography, which basically helps us to expressourselves and our environment, differs at this point and gives rise tocertain ethical discussions. This ethical approach to photography, and thediscussion on the artistic and news value of photographs, is an effort tofind the answer to one of today?s problems: to understand ?the inner voidin us all.?