Fotoğrafa ulaşmak
Reaching to photographic image
  1. Tez No: 186234
  2. Yazar: TARKAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABİT KALFAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETİçinde bulunduğumuz dünyada günlük yaşamdaki binlerce görüntünün çevremizisarması bir yana , yaşadığımız teknoloji çağında özellikle Televizyon ve İnternetvasıtasıyla da tam anlamıyla bir görsel bombardımana tutulmuş durumdayız. Amacımızburada en basitinden çevremizdeki günlük görüntülerden , görünenden , var olanfotoğraf karelerinin tespit edimi , çıkarımı , fotoğrafta arıtma ve bitmiş fotoğrafaulaşma sürecinin ve yollarının video görüntüleriyle sizlere aktarılmasıdır . Bir anlamda?fotoğrafa ulaşmak? da diyebiliriz buna…Basit birkaç fotoğrafta temel kompozisyon öğesine değinip, bunları olabildiğince basitve sıradan günlük görüntü üzerinde anlatmaya çalışmak tezimizin temelini oluşturuyor. Fotoğraf makinesinin küçük yer değişiklikleri yapması sonucu etkinin değişmesi ,?Niye burada , bu nokta da değil de orada çekiyorum?? , ?Konu keşfedildi diyelim amahangi çerçeve ile almalıyım?? gibi ilk akla gelen pek çok konuya değiniliyor . Ayrıcabakış yönü , yüksekliği , görüntü büyüklüğü,çerçeve genişliği gibi kavramlar üzerindeduruluyor ve bunlar özellikle akan görüntülerle anlatılmaya çalışılıyor, kimi yerdedoğru olan açılar kadar olmayan açılar yada kareler de söylenip , belirtiliyor çalışmamızda.?Yerden yukardan bakmak, yükselmek alçalmakla etki nasıl değişir??, ?Olay ya da eylemvarsa bu yeterince güçlü görünüyor mu? , Kameranın yaklaşarak objektifin daralmasıişimize yarayabilir mi?? gibi soruların cevaplarını arayıp pratikte göstermeye çalışarakprojemizi sürdürüyoruz . Sonrasında uygun kare yakalandığında ise işte ?doğru an? budeniyor ve deklanşöre basılıyor, biz de yani video görüntülerde ise kare donuyor .Böylece temel çekim kararları gösterilmeye çalışılıyor.Yatay genel kadrajda yani TVekranında ise kimi zaman sonuç , fotoğraf karesiymiş gibi çeşitli kesit kadrajlar alınarakgösteriliyorBütün bunlar, fotoğraflarla desteklenen basılı metin kısım yanında , Digital 8 kameraile çekilmiş görüntülerden oluşan bir VCD kayıt üzerinde anlatılmayaçalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn the continuous period, we are surrounded by visual images, brands and slogans by theimpact of the television and internet as the visual communication mediums. The aim of thiswork is to present each daily life scene turning as a photographic image by recording all thisprocess and sharing the results with the audience. Basically this process can be defined as“reaching to photographic image”with documentary images and recording.The basic outline of my thesis is to investigate the principle composition properties ofnormal standard daily life scenes turning to different images with the small techical, locationchanges applied during the shooting process. I question why I take pictures from this pointinstead of that point? Or the theme of the project is founded but in which ways shall I applymy theme? With this two basic question. I question the impact of the photographer's locationwhen taking the picture by giving visual examples of the same image which was beingshooted from high points, near or far distances. Which of these location gives the stongestresult is the last question and the answers of my work. after all this process I investigate theresults of applying images indigital fields such as TV.All this work is prepared the texts explaining the visuals and their techniques,projected by Digital 8 camera and recorded in VCD format.