Türkiye'de popüler gazetecilik: Star gazetesi örneği
Popular journalism in Turkey, case study: Star
- Tez No: 133832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
211 ÖZET Ticari kesimlerce planlanan, egemen ideolojinin yaygınlaşmasında kullanılan ve geniş kitlelerce hiç sorgulanmadan tüketilen popüler kültür ürünleri, kültürel değerleri ve tüketim alışkanlıklarını yeniden biçimlendirirken, büyük oranda kitle iletişim araçlarından yararlanır. Hem daha çok satma kaygısıyla, hem de gazete sahiplerinin var olan sistemin korunmasını gerektiren çıkar ilişkileri nedeniyle popüler gazeteler, tüketim alışkanlıklarının ön planda tutulduğu oyalayıcı eğlence içeriklerine ve görsel öğelere çok fazla yer vererek, ciddiyetle ele alınması gereken konuları, siyasi, ekonomik ve toplumsal boyutlarından uzaklaştırıp magazin boyutuyla sunarak, bireylerin eleştirel bakış açısı geliştirmesini engellemektedir. Çalışmanın sonucunda ortaya koyulmuştur ki, Star Gazetesi, daha çok kitleye ulaşmak ve tiraj arttırmak amacıyla, sansasyon ve magazin haberlerine, spor haberlerine çok geniş yer ayıran, ciddiyetle ele alınması gereken haberleri magazin boyutlarını ön plana çıkararak sunan, haberlerde metinden çok daha fazla oranda fotoğrafa yer veren, ilgi çekmeye yönelik olarak argoya ve bozuk dil kullanımlarına yönelen tipik bir popüler gazetedir.
Özet (Çeviri)
212 ABSTRACT The popular cultural products, planned by commercial sectors, used in the expansion of dominant ideology and exploited by broad masses with no inquiry, make use of mass communication media in a large scale, while refomulating cultural values and consuming habits both with the circulation concerns and the interest-based relationships of the media employers, entailing the preservation of the existing system. The popular newspapers are observed to have been impeding the progress of individual perspectives through presenting the topics only in magazine dimension stripping from political, economic and social dimensions which actually need to be handled seriously and through emphazing the amusement-driven context and visual elements which mainly deal with consuming habits. It has been concluded in the final part of the study that, the Star Newspaper is a typical popular newspaper which allocates a larger portion to sensetional and magazine news in order to reach more people and to increase circulation, which presents the news mainly in magazine perspective rather than contextual perspective of a serious character and finally is the sort of newspaper which displays pictures larger portion of than texts and which attemts to employ slang and irregular lingual.usages solely for the purpose of attracting the interest of the readers.