Fenolün atık sulardan ters osmoz yöntemiyle giderilmesi
- Tez No: 18625
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İZZET TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada atık sularda, giderilmesi oldukça güç olan fenolün ters osmoz tekniğiyle tutulması amaçlanmıştır. Elga SC30 yarı geçirgen membran kullanılarak değişik konsantrasyonlarda fenol içeren çözeltilerden fenolün tutulması için, değişik basınçlarda çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen ürün ve konsentrat içerisindeki fenol spektrofotometrik yöntemle tayin edilerek fenol tutulma yüzdeleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; girişteki fenol konsantrasyonunun 3mg/l'den daha küçük olduğunda etkin şekilde tutulma sağlandığı, basınç söz konusu olduğunda 2.5 atm'den daha düşük basınçlarda çalışmanın uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is the phenol rejection which is very- difficult by conventional methods, from waste waters by using reverse osmosis technique. Experiments were carried out at various pressure and phenol concentrations, by using the Elga SC30 membrane. The phenol contents of the product and concentrate were determined by spectrophotometric method and the percent rejections were calculated. According to the obtained results, optimum phenol rejection was observed when the experiment was carried out at the pressure of 2.5 atmosphere or less and the initial phenol concentration of 3.0 mg/1 or less.