Removal and recovery of phenol from industrial wastewaters
Sanayi atık sularından fenolün uzaklaştırilması ve geri kazanımı
  1. Tez No: 291180
  2. Yazar: ARTUN SUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Fenol saf haliyle, dezenfektan, antiseptik ve lokal anestetik özellikleri sebebiyle bir çok alanda yaygın kullanıma sahip bir kimyasaldır. En büyük kullanım alanı (%35) fenol-formaldehit reçine (Bakalit) gibi fenolik reçinelerin üretimidir. Bu tip sanayilerde fenol içeren atık sular bol miktarda üretilmekte ve doğaya salınmaktadır. Bu atığın doğaya salınması atık su arıtım tesisleri yanı sıra birçok çevresel soruda yol açmaktadır. Düşük konsantrasyonlarda bulunan bu tip fenolik atıkların geri kazanılması oldukça zor bir süreçtir.Bu sorunlardan yola çıkarak ciddi bir sorun olan fenol içeren endüstriyel atık sulardan bu fenolün uzaklaştırılması ve kimyasal olarak önemli bir ürün olan fenolün geri kazanılması amaçlanmıştır.Bu amaçla iki tip ayırma ve geri kazanım yöntemi denenmiştir. Birinci yöntem bir ekstraksiyon-destilasyon kombine prosesi ikincisi ise enzimatik uzaklaştırma yöntemidir. Kombine proses pilot ölçekte bie extraksiyon kolonunda deneysel olarak denenmiş ve ekonomik analizi gerçekleştirilmiştir. Enzimatik uzaklaştırmada ise Lakkaz ve PEroksidaz enzimleri ile çalışılmış ve bu enzimlerin fenol uzaklaştırma kapasiteleri incelenmiştir. Daha sonra enzimatik reaksiyon şartları deneysel tasarım metodu (Response Surface Methodology-RSM) kullanılarak optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a pure substance, phenol due to its disinfectant, germicidal, local anesthetic and peptizing properties, is used in many fields. Its largest use (35%) is in the production of phenolic resins like phenol?formaldehyde resins. Aqueous solutions of phenol are produced as a waste of these industries and are discharged into the environment. Therefore, elevated concentrations of phenol may be found in air or water due to industrial discharge or use of phenolic products.The aim of this thesis was to compare two different existing approaches to phenol removal/recovery from low-phenol-content (up to 5%) industrial wastewaters.For this purpose, two different separation and recovery methods have been investigated on the waste water of a industrial company. One is classical recovery method, combination of extraction and distillation method, the other is enzymatic removal and recovery. The combined process was evaluated in pilot scale and the operational conditions were calculated. In the biological approach, two different enzymes namely, Laccase and Peroxidase were investigated according to their phenol removal capacities. The enzymatic reaction conditions were optimized using Response Surface Methodology (RSM).