Özyaşamsal sürecin ve kadın olma halinin yansıma alanı olarak Louise Bourgeois' da görsel anlatı
Visual narration in Louise Bourgeois as a reflection area for the autobiographical process and the case of being a woman
- Tez No: 186296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bugün birçok sanatçı, duygusallıkla birleşen öznelliğe, buna bağlı olarak anlatımcı bir tavra yaklaşım içinde görünmektedir. Bu çalışma, günümüz sanatında sanatsal söylemin belirginleşmesinde kişisel tarihin etkisini, buna bağlı olarak kadınsı duyarlılığın sanatsal yaratıya yansımalarını Louise Bourgeois'ı merkeze alarak anlama çabasıdır. Bu noktada, çağdaş sanat ortamının popüler isimlerinden biri olan Bourgeois'nın bir sanatçı olarak ayrıcalığı ve önemi vurgulanmaya çalışılmakta çeşitli kavramlar üzerinden yapıtları tartışılmaktadır. Kadınların, ev yaşamının baskısına boyun eğmesi ve cinsel arzuyla kadın hazzının vurgulanması, Louise Bourgeois'nın bir dönem yapıtlarında ortaya çıkan temel olgulardandır. Bu yüzden Bourgeois, çoğu kez feminist hareket tarafından bir ikon olarak kabul görmüş ve takdir toplamıştır. Sanatçının yapıtlarındaki çok temel bir diğer olgu ise bellektir. Bu, günlükleriyle ve psişik atıflarıyla pekişir. Kişisel öyküyü anlatma arzusu ikinci feminist dalga olarak adlandırılan hareketin önemsediği politik bir tavır olup sanatçıda ortaya çıkan feminizmi de destekler. Kısacası, kadının değişen kimliğiyle paralel ilerleyen yapıtlar bazen bu değişimi yansıtmış, kimi zaman da bu değişimden temelini almıştır. Louise Bourgeois, güncel sanat sahnesinde, ileri görüşlülüğüyle, çağının sorunlarını hızla kavramış bir figür olarak tartışmasız önemli bir konumda durur karşımızda.
Özet (Çeviri)
Today so many artists seem close to a subjectivity uniting with sensitivity and consequently to a narrative attitude. This study is an effort of understanding the effect of personal history over the distinction of artistic expression in today's art and reflections of feminine sensibility on artistic creations by having Louise Bourgeois in the center point. At this point, the privilege and importance of Louise Bourgeois, a popular name of the contemporary art, is tried to be emphasized and her works are discussed over various concepts. Surrendering of the women to the constraints of domestic life and emphasizing the pleasure of women with sexual desire are basic plots of the works of Louise Bourgeois in a period of time. Consequently Louise Bourgeois has been accepted as an icon by the feminist movements and appreciated several times. Another very basic plot in her works is the memory. This becomes stronger with her diaries and psychic references. The desire of telling the personal story is a political attitude which was overrated by the movement named as second feminist wave and it supports the feminism formed inside the artist. Shortly, the art works arising parallel with the changing identity of the woman sometimes reflect this change whereas sometimes are grounded with it. Louise Bourgeois stands as a figure who conceived the problems of her era quickly with her farseeing character with an indisputably important position, in the contemporary art scene.