Cerebral Palsy'li çocuklarda görülen beslenme problemlerinin araştırılması
  1. Tez No: 41101
  2. Yazar: S.SUNAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SIDIKA BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
VII ÖZET Cerebral Palsy beynin zedelenmiş olmasına bağlı olarak vücut hareketlerinde meydana gelen koordinasyon bozukluğu olarak ta tanımlanabilir. Beyinde meydana gelen bu hasardan dolayı kas kont rolündeki zayıflık ve dengesizlik sonucu, çocuklarda ciddi yaşamsal problemler meydana gelmektedir. Bu sorunların en önemlilerinden biri de beslenme problemleridir. Beslenme Problemlerinin, eğitim ve tedavi ile giderilebilmesi için tanımlanması gerekmektedir Bu çalışmada Cerebral Palsy'li çocukların beslenme sorunları taranarak onlarda mevcut olan beslenme problemlerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışma Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve özürlü Çocuklar Rehabilitasyon merkezi, Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi, Hatay Devlet Hastanesi ve Özürlü Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi, Ankara Numune Hastanesi ve Rehabilitasyon merkezlerine bulunan Cerebral Palsy'li çocuklarla Eylül -Aralık 1994 tarihleri ara sında 49 erkek, 31 kız toplam 80 Cerebral Palsy'li çocuk alınmıştır..Rastgele yöntemle belirlenmiş bu çocukların tanımlayıcı bilgileri gelişim tarihçesi formu ve beslenme problemleri tarama anketi yoluyla elde edilmiştir. Ayrıca Portaqe öz-bakım envanterinden faydalanılarak hazırlanmış, yemek yeme sorunları gözlem formu kullanılmıştır. Sonuçlar khi kare (x2) istatistiksel işlemi ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan deneklerin anne babalarının % 60.63 'ünün 21-30 yaş arasında olduğu saptanmıştır. Cerebral Palsy' li çocukların anne-babalarının % 44.33 'ünün ilkokul mezunu olduğu, anne eğitim düzeyi ile çocuk sayısı arasındaki ilişkiye bakıldığında eğitim düzeyi düştükçe, çocuk sayısının arttığı görülmüştür. Çalışmaya katılan deneklerin % 23.75' inin akraba olduğu sap tanırken, deneklerin genelde 4-10 yaşlarında ve spastik grup Cerebral Palsy' li olduğu gözlenmiştir. Deneklerin doğum esnasında kilolarına bakıldığında % 53.75' inin normalin altında kiloya sahip olduğu tesbit edilmiştir. Cerebral Palsy'li çocukların beslenme sorunları, vücut kaslarını ve ağız kaslarını kullanım durumuna göre iki grupta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY THE NUTRITIONAL OF CHILDREN WITH CEREBRAL PALSY In this research was made to observe the nutrition problems of the children with Cerebral Palsy. This research was made between September - December in 1994 in Konya Medicine Faculty and Handicapped Children Rehabilitation Center (H. C. R. C), Adana Çukurova University, Balcalı Hospital, Hatay, Antakya State Hospital and Handicapped Children Rehabilitation Center with the children who had Cerebral Palsy in these Handicapped children Rehabilitation Centers. As an subject of an experiment 49 male and 31 female, totally 80 children with Cerebral Palsy were used and they were between 4-14 years old. The defining, informations of these children which were determined by smell were obtained by development history form and search questionnaire of nutrition problems. Also the observation form for nutrition problems which was prepared from Portage essence - care inventory was used in this research. The results were utilized statistically by khi square method (x ). The situation of using the body and mouth musciels of subjects of an experiment effect their nutritions.