Heykel üretiminde oyun olgusu ve bir sergi
Play phenomenon in the production of sculpture and an exibition
  1. Tez No: 186297
  2. Yazar: DERYA BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
“Heykel Üretiminde Oyun Olgusu ve Bir Sergi”konulu bu araştırmada oyun ve sanat ilişkisi üzerinde durulmuş ve aynı kaygıyla yapılmış heykel çalışmaları irdelenmiştir. İnsan, yaşamın ilk anlarından itibaren oyun dürtüsüyle doludur. Bu dürtü onu doğada var etmiş, yaşamını kolaylaştırmış, kendini ve çevresini anlamlandırabilmesini sağlamıştır. Yaşam olanakları ile doğayı kullanmaya başlayan insan, bitip tükenmeyen isteklerinin peşinden koşarken oyunla karşılaşmış ve isteklerinin tatminini yaşarken artık acı duymamaya ve daha çok insanlaşmaya başlamıştır. Çalışmanın“Oyun-Oyuncu-Çocuk, Oyun Kültürü ve Tarihte Oyun”isimli birinci bölümünde oyunun tanımı yapılmış, çocuk hayatında oyunun yeri ile tarihte oyun-çocuk ilişkisi incelenmiş ve insanın var olduğu andan itibaren oyuna yaklaşımı açıklanmaya çalışılmıştır. Oyun, zorlamasız yaşanan bir faaliyet biçimidir. İçinde gerilim, sevinç, karşıtlık, haz gibi duyguları barındıran günlük hayattan kopma eylemidir. Oyun olgusundan bahsedildiğinde genellikle aklımıza çocukluk ve çocuk oyunları gelmektedir. Oysa oyunun insan hayatındaki yeri bu kısa dönem kadar değildir. İnsanın tüm faaliyetlerinin kökeninde oyun vardır; ayinleri, şenlikleri, dansları, toplum kurallarını, ibadet ve savaşları, bilgiyi ve sporları bu oyun duygusuyla yaratmıştır. Bundan dolayı kültür oyundan oluşmuştur. Oyun yaşanan bir deneyimdir. Kendimizi ve yaşamı anlama deneyimiyle, bu oyun dürtüsüyle doğada var olur ve yaşamdan haz alırız.“Sanat ve Oyun”başlıklı ikinci bölümde ise sanata oyun olgusu üzerinden yaklaşılmış ve tarih boyunca bu konuda görüş belirtmiş düşünürler araştırılmış, oyun etkisiyle sanat üretmiş akımlar ve sanatçılar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde sanatı anlamanın ve yorumlamanın yollarından birisinin oyun olduğu savından yola çıkılarak bir sergi hazırlanmıştır. Sergide geleneksel heykel malzemeleri dışında gündelik hayatta karşılaşılan malzemeler tercih edilmiştir. Üretim aşamasında, sürecin kendisinin oyun olduğu gözlemlenmiş, bu oyun duygusuyla meydana getirilen eserler sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study themed“Play Phenomenon in the Production of Sculpture and an Exibition”, the relationship between play and art has emphasized and certain sculpture works have been scrutinized with the same approach. Man is full of play impulse as of his first days in the life. This impulse has made his life easier and help to cause him to explain the meaning of his own person and surroundings. Man, who began to use nature through the potantialities of life, encountered the play while he was trying to tag along his demands. As a result, he began to feel less pain and be more human as he fulfil his requirements and expectations. In the first part of the study titled“Play-Player-Child, The Culture of Play and Play in History”, play concept has been described, then the place of play in child's life and the relationship of play and child in history have been digged out, and man's approach to play throughout the history has been tried to reveal. Play is an activity experienced without compelling. It is a rupture from everyday life, including such feelings as tension, joy, contrast and pleasure. When we talk about the play phenomenon, play usually reminds us our childhood and children plays. However, the place of the play in human life is not short that much. There is a play on the origin of all kinds of human activities; rites, fests, dances, rules of society, religious services and wars, knowledge and sports all the were created with the feeling of the play. Therefore, culture is composed of the play. Man exists in nature and enjoy the life by an experience of comprehending it and himself. As for the second part of the study, titled“Art and Play”, by approaching to art from the play and checking up the thinkers and philophers who remarked their opinions on the subject throughout history, the art movements and artists that produced work of arts accompanied by play effect. In the third part of the study, an exhibition has been arrenged, by departing from the premise that one of the ways of understanding and interpreting of art is play. Materials of everyday life and outside of the convetional sculpture materials are used in the exhibition. In the production process, the process itself was observed to be a game, and the works created through this sense of game was displayed