Çukurovalı Aşık Mustafa Köse' den derlenen türkülü hikayeler (inceleme-metin)
Stories with folk songs which were gathered together from Aşık Mustafa Köse of Çukurova (analysis-text)
- Tez No: 186311
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖRKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çalışmamızın konusunu Âşık Mustafa Köse'nin daha önce kimseye kayıt cihazlarıylaanlatmadığını söylediği türkülü hikâyeler ve bunların incelenmesi ve Yukarı Çukurovayöresinde yaşatılmaya çalışılan hikâyecilik geleneği ile Âşık Mustafa Köse'ninhikâyeciliği oluşturmaktadır. Derlemelerin hepsi, tarafımızdan günler süren çalışmalarsonucunda elde edilmiş, çalışmalarımızı sonuçlandırmak ve başarıya ulaştırmak için deyöreyle bağımız uzun yıllar kesilmemiştir.Çalışmamızda öncelikle Çukurova'dan, araştırma konusunun özelliklerinden ve bukonuda yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Performans ( cra Gösterim) Teorihakkında burada bilgiler sunulmuştur. Daha sonra Âşık Mustafa Köse ve hikâyerepertuvarı hakkında bilgiler verilerek Köroğlu kollarından Gürcistan Seferi, Turna Teli,Horasan Seferi, Şam Seferi türkülü hikâyeleri ile Gündeşlioğlu, Güherû ve Elbeylioğlutürkülü hikâyeleri tahlil edilmiştir. Çalışmamızda inceleme yöntemi olarak Prof. Dr.smail GÖRKEM'in ?Halk Hikâyeleri Araştırmaları, Çukurovalı Âşık Mustafa Köse veHikâye Repertuvarı, Akçağ Yay., Ankara 2000? adlı çalışmasında da kullandığıPerformans Teori yöntemi, modern şiir ve hikâye tahlil yöntemleri ayrıca türkülühikâyelerin yazıya geçirilmesinde uyguladığı transkripsiyon yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study includes stories with folk songs which Âşık Mustafa Köse saidthat he never told anyone who had asked for recording them. Besides, it contains theseresearches? details, story tradition which is wanted to keep alive in the region of?Yukarı Çukurova? and the style of Âşık Mustafa Köse?s stones. We have achieved allof these anthologies with the help of the studies that lasted days. n order to come to adesirable conclusion we had to be in contact with this region.n our study, we first mention about Çukurova region, the features of our topic and ourstudies made on this topic. Furthermore, some information about performance and teoryis presented here. Also, some information about Âşık Mustafa Köse and his storyrepertoire is given; some folk stories about Georgia Expedition of Köroğlu branch,Turna Teli, Horasan Espedition, Domascus Espedition, Gündeşlioğlu, Güherû, andElbeylioğlu are analyzed. n our study, as investigation method, we heve used Prof. Dr.smail GÖRKEM?S methods of ?Performence Teory, modern poetry and story analysis?which he used in his work called ?Studies of Fork Tales, Âşık Mustafa Köse ofÇukurova and Story Repertoire? which was published in Ankara in 2000. n addition,Görkem?s transcription method which he used in writing davn stories with folk songsare employed in our study.