Fahri Bilge defterlerindeki Kayseri ve yöresi halk şairleri
Folk poets in Kayseri and neighbors in records of Fahri Bilge
- Tez No: 186312
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖRKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Çalışmanın konusunu Millû Kütüphane'nin bni Sina Yazmaları bölümünde bulunanFahri Bilge'ye ait Yz. FB 426, Yz. FB 564, Yz. FB 588a ve Yz. FB 430 (Halk BilimDerlemeleri ve Biyografiler) adlı defterlerde yer alan derlemelerin okunması ve tasnifedilerek tanıtılması oluşturmaktadır. ncelediğimiz defterlerin tamamı Fahri Bilgetarafından tertip edilmiştir.Çalışmada öncelikle Fahri Bilge tanıtılmış ve onun derleyici kimliği ortayakonulmuştur. Daha sonra ise, derlemelerde bulunan çoğunluğu Afşar aşiretine mensupKayseri ve yöresi halk şairleri tasnif edilerek incelenmiştir. Defterlerde yer alankonuşma ve şiirlerin de transliterasyonu yapılmıştır.Fahri Bilge'nin derlemelerde, şairleri tezkireye benzeyen bir yaklaşımla profesyonelcekaydetmiş olması, defterlerin değerini daha da artırmaktadır. Ayrıca bu defterlersayesinde Kayseri ve yöresine ait 64 halk şairi ile 5 divan şairinden ilk defa haberdarolmaktayız. Şiirler etrafında Afşarların sözlü tarihine ilişkin anlatıların da kaydedilmişolması defterlerin değerini artıran bir diğer önemli özelliktir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study consists of reading the records and defining them by classifyingfrom Yz. FB 426, Yz. FB 564, Yz. 588a and Yz. FB 430 (Folk Science Gathers) ofFahri Bilge in bni Sina Yazmaları section at National Library. All the records that weexamined are organised by Fahri Bilge.In the study, first of all Fahri Bilge is introduced and given information about hisgathering identity. And then it?s examined by gathering that poets in Kayseri andneighbor towns, belong to Afşars tribes. Speeches and poets that are in records,translated into another language literatures.Since to be prepared gathers of Fahri Bilge by following the tezkire tradition, therecords are getting more and more valuable. More over, by these records we are awareof sixty for folk poets and five classic literature poets in Kayseri and neighbour townsfor the first time. It?s another outstanding feature that the stories are about Afşars? oralhistory by following of poems.