İlköğretim denetmenlerinin ilköğretim okullarında öğrenme-öğretme süreçleri ve yönetim görevleriyle ilgili etkililik düzeyleri (Kayseri ili örneği)
The level of effectiveness in management duties and learning-teaching processes of the supervisors in primary schools (the city of Kayseri sample)
- Tez No: 186310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Eğitim sisteminin hedeflerinin gerçekleştirilmesinde denetim alt sisteminin gerekliliğivazgeçilmez bir olgudur. Özellikle denetim alt sisteminin işleyişinde görevli olan ilköğretimdenetmenlerinin öğrenme-öğretme süreçleri ve yönetim görevlerindeki etkililiğininsağlanması, okulun amaçlarının en üst düzeyde gerçekleşmesinde önemli etkenlerden biridir.Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görevli ilköğretim denetmenlerinin öğrenme-öğretme süreçlerinde ve yönetim görevlerindeki etkililik düzeylerini belirlemektir. İlköğretimdenetmenlerinin etkililik düzeyi, ilköğretimde görevli eğitim çalışanlarının algılamalarınagöre değerlendirilmiştir.Araştırma tarama modelindedir. Konu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanınçalışma evrenini Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan tüm ilköğretimdenetmenleri, Kayseri İli ve ilçelerinden tesadüfi örneklem yoluyla seçilen okul yöneticilerive öğretmenlerden oluşmaktadır. Örneklem grubu 41 ilköğretim denetmeni, 73 okulyöneticisi, 354 öğretmenden oluşmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Anketlere verilen yanıtlar,bilgisayarda SPSS paket programıyla çözümlenmiştir. Elde edilen verilerin istatistikselanalizinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma ve varyans analizleriyapılmıştır.Denetmenlerin göstermesi gereken davranışların derlendirilmesinde okul yöneticileri,çoğunlukla ?orta? seçeneğini öğretmenler ise ?az? seçeneğinde görüş bildirmişlerdir.İlköğretim denetmenleri, kendilerini değerlendirirken ?çok? seçeneği üzerinde yığılmaolmuştur.Denetmenlerin göstermeleri gereken davranışların tüm boyutları dikkate alındığında,denetmenlerin yöneticilik boyutunda diğer boyutlara göre katılımcılar tarafından daha etkilibulundukları söylenebilir. Ve ?rehberlik-eğiticilik? ve ?araştırma-geliştirme? boyutlarınınilköğretim okullarında görevli okul yöneticileri ve öğretmenlerin beklentisinden daha düşükdüzeyde gerçekleştiği belirlenmiştir. Bu nedenle ilköğretim denetmenlerine, uzmanlıkgerektiren bu alanlarda hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimin verilmesinin gerekliliği açıktır.
Özet (Çeviri)
The necessity of control sub-system in reaching the goals of education system is aninevitable fact. Especially during the learning-teaching process of primary educationsupervisors who are in charge of running the control sub-system and providing theeffectiveness in management are one of the most important factors to reach the goals ofschool at high level.The aim of this study is to determine the level of effectiveness in management duties andlearning and teaching processes of the supervisors. The effectiveness of the supervisors inmanagement was evaluated according to the perceptions of employees who work for theprimary education.The study is in the model of hatching. The literature hatching was practiced for therelevant. The universe of research was formed by all the people who are officials inKayseri Ministery Of Education Directorate teachers and managers who were selectedrandomly from Kayseri and its districts. The sample group was formed by 41 supervisorsof primary education, 73 school managers, 354 teachers.When considered all the dimensions of the behaviours that supervisors are ought to have,the dimensions of ?guidance-trainer? and ?researching-improving? were determined atlower level than the expectations of the teachers? and school managers? who are officials inprimary schools. For this reason it is necessary to provide a pre-service and in-serviceeducation for the supervisors in these areas which are required expertise.