A half century debate: CAPM and its empirical test for ISE
Yarım asırlık tartışma: CAMP ve IMKB için test edilmesi
  1. Tez No: 186358
  2. Yazar: ÖZGÜR URAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAKLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
William Sharp (1964) ve John Litner tarafından tasarlanan CAPM, akademik çevrelercefinansal varlık fiyatlandırma teorilerinin doğuşu olarak nitelendirilmektedir. Sharp'a 1990yılında Nobel Ekonomi Ödülü'nü getiren CAPM, varlıkların getiri tahminlerininoluşturulmasında ve sermaye bütçelemesi çalışmalarında hala sıklıkla kullanılmaktadır. Bumodel, aslında herhangi bir finansal varlığa yatırım yapan bir yatırımcının beklediği getirininteorik olarak belirlenebilmesi açısından yapılan ilk başarılı girişimdir. CAPM'in, gerçekyatırım dünyasının karmaşık yapısını oldukça sadeleştiren varsayımları pek çokakademisyenin eleştirisini çekerken, özellikle Amerika ve diğer gelişmiş piyasalar içinyapılan testlerin sonuçları modelin teorik sonuçlarını 1990'lı yılların başına değindesteklemiştir. Fama ve French tarafından 1992 yılında yapılan bir çalışma, CAPM'ingeçerliliğini ve uygulanabilirliğini sorgulayan çalışmalar arasında ön plana çıkmıştır. Butarihten itibaren, araştırmacılar CAPM teorisinin zayıf noktaları ile ilgili çeşitli açıklamalargetirmeye başlamışlardır. Şu an itibariyle, CAPM'in Türkiyede finansal piyasalar açısındangeçerliliğini sorgulayan çok sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, CAPMuygulamasının İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) için geçerliliğini sorgulayarak,söz konusu boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Yayın içerisinde, önce CAPM'in teorikformulasyonu ve literatürde modele yöneltilen eleştiriler tartışılacak, daha sonra da modelintahmin gücü İMKB için test edilecektir.
Özet (Çeviri)
The capital asset pricing model (CAPM) developed by William Sharp (1964) and John Litner(1965) is considered to be the birth of asset pricing theory among academicians. CAPM,which brought Sharp the Nobel Prize in 1990, is still widely being used in measuring theestimated return of assets as well as building the capital budgeting processes. This model wasapparently the first successful attempt to estimate the expected rate of return that investorswill demand if they are to invest in an financial asset. Although CAPM was criticized bymany academicians due to its many simplifying assumptions, results of empirical testsperformed in many developed markets, particularly in US, supported the model till the lastdecade. Fama and French?s study (1992) is one of the pioneer studies that challenged thevalidity and applicability of CAPM in financial markets. Since then, researchers have beentrying to find out the pitfalls of CAPM. Currently, there are very few studies that haveexamined CAPM in Turkey. This particular study attempts to fill in this gap by testing thevalidity of CAPM in İstanbul Stock Exchange (hereinafter ISE). In this paper; formulation ofCAPM model, as well as the recent critics forwarded to CAPM, will be discussed and model?spredictivity power will be tested for the ISE market.