Show Tv, Kanal D, Kanal 7, Atv örnekleri bağlamında kültürel emperyalizm görünümleri üzerine bir çalışma
A study on outlook of cultural imperialism in terms of Show Tv, Kanal D, Kanal 7, Atv samples
- Tez No: 186363
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Dünya yapılanması üzerinde gelişmiş olarak adledilen sanayileşmiş, kapitalistdevletlerin, kendi güçlerinin ve hakimiyetlerinin idamesini sağlamak adına,özellikle ekonomik alanda varlıklarını geçmişten bu yana emperyalist bir tutumsergileyerek kabullendirdikleri noktasından hareketle; toplumların özbenliklerinin oluşumunda etkili kültürün deforme edilmesi ile uzun soluklu sonuçalacaklarını anlamaları ardından kültürel emperyalizme yöneldiklerini ortayakoymayı amaçlayan bu çalışmada; yaşanılan siyasi, teknolojik, ekonomikgelişmeler ardından her toplumda aynı anda görülmese de geleneksel, sanayi,enformasyon toplumu adı altında yaşanılan toplumsal dönüşümler aktarılmaktave kökeni 16.yy'a kadar dayandırılan küreselleşme hareketleri, medyanın önemiile bilgilendirme biçimleri ve en nihayetinde kültürel emperyalizm olgusuüzerinde durulmaktadır.Araştırma gelişmekte olan ülkeleri bir nevi görmezden gelerek hareket edengelişmişlerin kapitalizmin aşıladığı düşüncesizce yayılma ruhuna sahip olmasınoktasında irdelenmesini ilk üç bölümde teorik, dördüncü bölümde gelişmekteolan ülkeler arasında gösterilen Türkiye örneği üzerinde yapılan alan araştırmasıile gerçekleştirirken, gelişmişlerin gelişmekte olanları yayınlanan programlarınhem niteliği hem de niceliği açısından kültürel anlamda istila ettikleri,emperyalizme uğrattıkları neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrialized, Capitalist countries who are considered to be developed in theworld structuring, in favor of the existance of their power and dominance,Especially with the consession of their survival in economics due to imperialistattitudes throughout the time; after the awareness of deforming cultures effect onthe formation of social self consciousness is paid off in long term their trend oncultural imperialism which is aimed to put forward by this study; after theexperienced political, technological, economic improvements even if it is notobserved simultenously in every society, the so called industrialized, informationsociety?s social convertings are transferred and globalisation movements whichgoes back to the 16 th century, importance of mediaand form of informing andfinally the case of cultural imperialism is emphisized.The first three chapters of this study focuses on the negligence of theunderdeveloped countries by the capitalist countries by imposing their beliefs inspreading and their negligence of the under developed countries has been analysedtheoretically. The 4 th chapter reveals the dominance of the capitalist countries onthe culture of the underdeveloped countries? television programs that arebroadcasted in the country as it can be clearly seen as a result of a contentanalyses carried out in the case of Turkey.