An alternative look at balance-of-payments puzzle: Structural decomposition of accounts of 16 emerging markets
Ödemeler dengesi bilmecesine yeni bir bakış: 16 yükselen piyasa ekonomisi hesaplarının yapısal ayrıştırılması
- Tez No: 186362
- Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ YELDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sermaye hesabının serbestleştirilmesinin büyüme üzerindeki etkisine ilişkin ampirikçalışmalar sağlam bir bulgu ortaya koyamamaktadır. Bu çalışmada, serbestleştirmedensonra gelişmekte olan ülkelerin yapısal finansman ihtiyacıyla bu ülkelere olan sermayeakımları arasındaki ilişkinin önemini yitirdiği öne sürülmektedir. Bu ilişkinin yerine,yerleşik sermayenin kaçışı ve rezerv birikimi sonucu ortaya çıkan yeni finansman biçimigelişmekte olan ülkelerin tasarruf havuzlarının büyümesini ve dolayısıyla büyümeoranlarında artışı önlemiştir. Bu yeni finansman biçimini gözlemlemek için ödemelerdengesi dört yeni bileşene ayrılmakta ve bu bileşenlerin ilişkileri 15 yükselen piyasaözelinde incelenmektedir. Ayrıca, Türkiye'ya dair bir vaka analizi yapılmakta ve vektörotoregresyon tekniği kullanılarak bu bileşenler arasındaki nedensellik ilişkisi dearaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The empricial evidence on pro-growth effect of capital account liberalization isinconclusive. I argue that, after liberalization, the link between structural finance needs ofdeveloping countries and debt flows lost its importance. Instead, the flight of residentcapital and unproductive reserve accumulation have created new financing needs, limitingthe augmentation of saving pools of developing countries and hence growth. I build fournew components from balance-of-payments account that make it possible to track thenew financing patterns. I investigate relationship between these components for 15emerging market countries. I also make a case study for Turkey using vectorautoregression technique to establish a causality link between dynamics of the newstructural aggregates.