İlköğretim okulu 7. sınıf sosyal bilgiler dersi 'Avrupa 'da yenilikler' ünitesinde çoklu zeka temelli öğretimin öğrenme ve hatırlama düzeyine etkisi (Afyonkarahisar İli örneği )
The effects of application of multiple intelligences theory upon learning and recalling process in unit of ' Inovations in Europe' in the 7th grades of social science teaching
- Tez No: 186367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sosyal Bilgiler Dersi 7.Sınıf ?Avrupa'da Yenilikler? ünitesinde çokluzeka kuramı temelli öğretim uygulanan deney grubu ile geleneksel öğretim yapılan kontrolgrubunun öğrenme ve hatırlama düzeyleri üzerindeki etkisini karşılaştırmaktır..Çalışmada deneysel yöntem uygulanarak öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmış,gruplar deney ve kontrol grubu olarak atanmıştır. Deney grubunda çoklu zeka temelli öğretimyapılırken, kontrol grubunda geleneksel öğretim sürdürülmüştür. Çalışma, Afyonkarahisarlinin Sinanpaşa ilçesindeki Akören lköğretim Okulunda Sosyal Bilgiler Dersi 7.Sınıf?Avrupa'da Yenilikler? ünitesinde uygulanmıştır. Denek olarak 2004-2005 Eğitim-Öğretimyılında eğitim gören 7-A ve 7-B Sınıfları seçilmiştir. Öncelikle denencelerle ilgili öntest,sontest, hatırlama testinin uygulanması sonucunda veriler elde edilmiştir. Veriler Mann-Whitney U testi ile yorumlanarak aşağıdaki denencelerle ilgili bulgulara ulaşılmıştır:1. Çoklu zeka temelli öğretim yapılan deney grubunun toplam öğrenmelerinin bilgi, kavramave uygulama düzeyi, geleneksel öğretim yapılan kontrol grubunun toplam öğrenmelerininbilgi, kavrama ve uygulama düzeyinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.2. Çoklu zeka temelli öğretim yapılan deney grubunun toplam hatırlamalarının bilgi, kavramave uygulama düzeyi, geleneksel öğretim yapılan kontrol grubunun toplam hatırlamalarınınbilgi, kavrama ve uygulama düzeyinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study to examine effects of application of Multiple Intelligenges Theory uponlearning and recalling process in ?Innovations in Europe? unit in the 7th class of SocialScience teaching. Problem sentence is that ?Is there a significant difference betweenexperimental group implemented Multiple Intelligences Theory and control groupimplemented traditional method with regard to learning and recalling process in unit of?Innovations in Europe? in the 7th class of Social Science teaching?.Study was realized upon two groups which were decided as experimental and control group.Research was carried out in Akören Primary School in Afyonkarahisar. 7-A and 7-B classesin 2003-2004 academic year were chosen as subjects of study. check preliminaries in learningof unit and no differences were seen between groups. AfterAt the beginning of research a cognitive behavour test and preliminary test were employed tothat final and recalling tests were implemented in both groups during the research. Withaiming of discovering learning and recalling level a test of 33 questions was practised.Obtained data was interpreted by Mann-Whitney U test. After statistical analyses it was seenthat throughout application, there have been important differences both in learning andrecalling process in favour of experimental group.