Küreselleşme ve enformasyon serbest dolaşımı bağlamında kitle iletişim sistemlerinde dış yönlendirmeler
A study on external orientations in mass communication systems within the free flow of information and globalization
- Tez No: 186378
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Radio and Television, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Demokratik ve otoriter medya sistemlerinin karşılıklı olarak dış müdahalelerbağlamında ele alındığı bu çalışmada, kitle iletişim araçlarının toplumsal rolüne vurguyapılarak, kamuoyu oluşturma ve manipüle gücü üzerinde durulmuştur. Enformasyonunserbest dolaşımı bağlamında karşılaştığı sorunlar ele alınarak uluslararası enformasyonakışı incelenmiş, kültürel emperyalizm çerçevesinde bağlantı kurularakdeğerlendirilmeye çalışılmıştır.Çalışma kapsamında Marshall McLuhan'nın sözünü ettiği, küresel köy kavramınınoluşumundaki en büyük etkenlerden biri olan enformasyon teknolojilerindeki gelişimin,dolayısıyla da kitle iletişim araçlarının, küresel köye olan katkılarının yanı sırakamuoyu oluşturma ve kitleleri manipüle etme noktasında rolü ele alınmıştır. Çalışmasonucunda gelişmiş ülkelerin kitle iletişim araçlarını ve enformasyon akışını kontrolederek, gelişmekte olan ülkelerin ulusal medya sistemlerine müdahale etmekte olduğu,psikolojik savaş stratejilerinin kitle iletişim araçlarının fonksiyonlarından yola çıkılarakyapılandığı tespit edilmiştir. Ayrıca enformasyon teknolojilerinin ilerlemesiyle birlikte,iletişimsel anlamda bir soğuk savaşın başladığı düşüncesinden hareketle, gelişmişülkelerin söz konusu teknolojileri kullanarak kendi çıkarları doğrultusunda kamuoyuoluşturmak için kitlesel yönlendirme çalışmaları yaptıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It was focused on power of manufacturing public opinion and manipulating byemphasizing on social role of mass communication tools in this study in whichDemocratic and Authoritative Media Systems have been analyzed interactively withinthe context of external interferences. International information flow was analyzed bytaking up the problems faced within the context of free circulation of information andevaluated within the frame of cultural imperialism context.Moreover, in this paper, development of information technologies which is one of themost important factors of formation of Global Village Concept just as MarshallMcLuhan pointed out before, and consequently, besides contribution of masscommunication tools to Global Village, the role of manufacturing public opinion andmanipulating crowd of people were also analyzed from the view of this issue. As aconclusion of this study, it was determined that highly developed countries wereinterfering national media systems of developed countries by controlling their masscommunication tools, information flow and their Psychological Warfare Strategies havebeen formed by setting off from the functions of the mentioned mass circulating mediacommunication tools.In addition, it was also found out that they worked on orienting crowd of people in orderto create public opinion appropriate to their national benefits by taking use of thementioned advanced technologies. Considering the idea that a cold war was started interms of communication.