Organizasyonlarda pozitif ve negatif duygusallığın çalışanların görev ve bağlamsal performansları üzerine etkisini belirlemeye yönelik Kayseri' de bir araştırma
A research in the effects of positive and negative affectivity on employees' task and contextual performance in Kayseri
- Tez No: 186380
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Akademik psikoloji alanında her ne kadar duygular anlama ve araştırma konusu olarakönemli bir yer tutsa da, örgütsel psikoloji alanında bu konu pekte araştırılmamış birkonu olarak kalmıştır. Fakat, son yıllarda, duygular örgüt ve yönetim kaynaklı ilgininodağı olmuştur ve akademi, çalışma hayatında duygular konusuna ilgi göstermeyebaşlamıştır. ş ortamının çalışanların pozitif ve negatif duygularını sergiledikleri yerleroldukları ileri sürülmektedir. Her ne kadar, etkin örgütler duyguların planlandığı,yönetildiği ya da devre dışı bırakıldığı yerler olarak düşünülseler de; örgüt bilimcileridavranış, bilinç ve kişilik değişkenlerinin daha rasyonel konuları üzerine odaklansalarda, duygusallık üzerine ilgi yoğun olmuştur. Çalışanların hislerinin öncül ve sonuçlarıdikkat çekmiştir.Her ne kadar örgüt üyeleri işlerini soğuk ve bilişsel bir temeli olan objektif bir üslupla yapsalar da, Weiss ve Cropanzano, iş yeri tecrübelerinin hoş ve canlı ya da stresli ve sinir bozan iş aktivitelerinin gerçekleştirilmesinden oluştuğunu iddia etmektedirler. Bu olaylar çalışanların hislerini ve davranış şekillerini etkilemektedir. Bu önemlidir. Çünkü, çalışanlar örgüt etkinliğine gerçekleştirdikleri aktivitelerle katkıda bulunmaktadırlar. Hatta, bazen bu aktiviteler iş aktivitelerinin ötesine geçmektedir.Bu çalışma, çalışanların görev ve bağlamsal performansları üzerinde duygusallığınetkilerini tespit etmek üzere gerçekleştirilmiştir. Veriler Erciyes Üniversitesihastanelerinde görev yapan 392 hemşireden toplanmış ve bir model üzerine geliştirilenhipotezler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Pozitif duygusallığın performans boyutlarıüzerinde pozitif etkileri bulunmuştur. Aynı şekilde negatif duygusallığın da negatifetkileri bulunmuştur. Bulgular tartışılmıştır. Sonuçlar duygusallığın insanların görev vebağlamsal performanslarını etkilediğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Although emotion has had a long history as a key area for understanding andinvestigation within academic psychology, within work psychology it has remainedrelatively hidden. But in recent times, the subject of emotion has attracted renewedinterest in organisational and management studies, and the academy has becomeinterested in exploring the issue of emotion within the context of employment. It isproposed that the workplace is a rich arena for the manifestation of humanemotions, both positive and negative. Altough, effective organizations are thoughtto be places where feelings are managed, designed out, or removed; organizationalresearchers have focused their attention upon the rational variables of behavior,cognition, and personality, the interest in affect in the workplace has been intense,and the antecedents and the consequences of employees? feelings take attention.Instead, organizational members carry out their work in an objective fashionbased on cold, cognitive calculation, Weiss and Cropanzano argue, workplaceexperiences comprise a succession of work events that can be pleasing andinvigorating, or stressful and frustrating. These events affect the way employeesfeel and behave at work. This is important because individuals contribute toorganizational effectiveness with their activities. Even sometimes these activities gobeyond the activities that comprise their jobs. These are contextual activities.This research was accomplished in order to define the effects of affectivity onemployees? task and contextual performance. Data have been collected from 392nurses at Erciyes University Hospitals and evaluated in the framework of thehypotheses developed on a model. It has been found that positive affectivity haspositive effects on both performance dimensions. So did negative affectivity (innegative). The implications of these findings are discussed. Results revealed thataffectivity influences the human?s task and contextual performance.