Cari işlemler ve bütçe açığı arasındaki nedensellik ilişkisi: Teori ve uygulama
The causality relationship between current account and budget deficits: Theory and emprical evidence
  1. Tez No: 186383
  2. Yazar: YASEMİN TİMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma ile literatürde yoğun bir tartışma konusu teşkil eden bütçe açıkları ilecari işlemler açıkları arasındaki ilişki Geleneksel ve Ricardocu yaklaşımlarbakımından ortaya konulmaya çalışılmıştır. Uygulama yapılan ülke Türkiye'dir.Bu amaçla, bu tezde Türk ekonomisinde bütçe açığı cari işlemler açığınınnedenidir hipotezi ileri sürülmüştür. Bütçe açığı ve cari işlemler açığı arasındakiilişki Granger nedensellik testi kullanılarak ampirik olarak test edilmiştir.Çalışmada kullanılan veriler 1985-2003 yıllarını kapsamaktadır.Araştırma bütçe açığı ile cari işlemler açığının birbiriyle bağlantılı olduğunugösterdi. lişkinin yönünü belirlemek amacıyla yapılan nedensellik test sonuçlarınagöre bütçe açıklarından cari işlemler açığına yönelik anlamlı bir ilişkibulunmuştur. Bu sonuç geleneksel yaklaşımı desteklemektedir.Sonuç olarak, cari işlemler açığında azalma; mali ayarlamaları gerektirir, özelliklebütçe açığındaki azalma cari işlemler açığını yok etmek için gerekli bir koşuldur.Dolayısıyla Türk ekonomisindeki temel problem iç dengesizliklerdenkaynaklanmaktadır. Bu nedenle ekonomik istikrar programlarında başlangıçnoktası iç dengeyi sağlamak olmalıdır. ç dengede bir gelişme dış denge üzerindepozitif bir etkiye sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the relationship between the budget deficitsand current account deficits, which are much discussed in the literature, inrelation to traditional and Ricardian approaches. The economy of Turkish is takenas an example. I hypothesize that budget deficits are a cause of current accountdeficits in Turkey. The relation between the budget deficits and the currentaccount deficit is tested emprically by employing Granger causality test. The datacover the period from 1985 to 2003.Investigation showed that budget deficits and current account deficits arecointegrated in the Turkish case for the study period. According to the causalitytests in order to held the direction of relation, a relation from the budget deficitstowards the current account deficits was found. The evidence seems to support thetraditional approach.As a conclusion, reduction in current account deficit will require fiscal adjustment,in particular, reduction in budget deficit is a necessary condition for elimination ofcurrent account deficit. An important implication of this study is that thefundamental problem of Turkish economy stems from internal imbalances. Forthis reason, a stabilization program should begin with correcting the internalaspect of the issue. An improvement in internal balance would have a positiveeffect on the external balance as well.