İnternet iş modellerinin modern işletmecilik sistemine kattığı değerler ve Türkiye verileriyle bir uygulama
Added values by internet business models to modern business systems and an application with data from Turkey
  1. Tez No: 186392
  2. Yazar: METE YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geleneksel işletmelerin, para kazanmak, becerilerini arttırmak, yaptıkları işleribüyütmek ve geliştirmek, çevreye uyum sağlamak ve varlıklarını devam ettirmek içinelektronik dönüşüm sürecine girmeleri kaçınılmaz görünmektedir. Internet ve dijitalteknolojiler, hem işletmelere değer yaratma faaliyetleri konusunda yeni fırsatlar doğurmaktahem de rekabetçi avantajlara sahip olma noktasında işletme fonksiyonlarınıdesteklemektedirler. Bunun için dönüşüm sürecinde, işletmelerin bazı temel teknolojik altyapıihtiyaçlarını karşılamaları gerekecektir.İş modeli bu aşamada, belirlenen amaçlara ulaşma noktasında kritik bir roloynamaktadır. Ayrıca iş modeli, tedarikçiler, ortaklar ve müşteriler için önemli bir değeryaratma kaynağı durumundadır. İş modellerini sınıflandırma yaklaşımları araştırmacılarınbakış açılarına göre farklı isim ve tanımlamalarla düzenlenmiştir. İşletmelere vizyon vestratejilerini belirlemede, yeni iş fırsatları yakalamakta, iş süreçlerini düzenleme ve değiştirmenoktasında yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional businesses should consider electronic transformation process to makemoney, to enhance their capabilities, to develop their businesses, to keep up with theenvironmental changes and to sustain their existence. The internet and digital technologieshave created new opportunities for firms to create value and also supported business functionsfor competetive advantage. Organizations need to deploy basic technological infrastructure torespond dynamic business environment and manage rapid changes in business process for e-transforming.A business model plays a critical role in achieving these goals. And also a firm?sbusiness model is a crucial source of value creation for its suppliers, partners and customers.Several authors classifies business models with different names and descriptions. Modelshelps firms identify vision and strategies, reach business opportunities, redesign and alignbusiness processes.