Türk firmalarının iş ilişkileri: OSTİM örneği
Business relationships of Turkish firms: A model of OSTİM
  1. Tez No: 186391
  2. Yazar: ZUHAL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Piyasalarda gerçekleştirilen ekonomik işlemler açısından değerlendirildiğinde;örgütleri, kendi kararlarını verip uygulayan izole varlıklar olarak ele alan ve örgütlerinbirbirleri ile olan alışveriş ilişkilerini rekabet düzeyinde yorumlayan geleneksel örgütkuramları, örgütleri yönetenlerin davranışları, kararları, inançları ve değerlerininetkisiyle şekillenen örgütler arası ilişkileri göz ardı etmişlerdir. Kurumsal teori ilebirlikte ekonomik işlemler üzerindeki sosyal etkiler tartışılmaya başlanmış ve, ağdüzeneği ve sosyal yerleşiklik yaklaşımları çerçevesinde, örgütlerin gerçekleştirdikleriekonomik işlemlerin, onları yönetenlerin sosyal ilişkilerinden bağımsız olmadığıvurgulanmıştır. Böylece örgütler arası ilişkiler sosyo-ekonomik faktörler bağlamındatartışılarak piyasalarda oluşan sosyal sermayenin ekonomik aktiviteye nasıl yön verdiğiincelenmiştir.Bu çalışmada, ağ düzeneği ve sosyal yerleşiklik yaklaşımları çerçevesindesüregelen tartışmalardan hareketle, Türk toplumunun kültürel değerlerinin firmaların işilişkileri üzerindeki etkilerini görebilmek amacıyla OSTİM (Ortadoğu Sanayi ve TicaretMerkezi) Organize Sanayi Bölgesi örneği çerçevesinde otuz iki firma ile mülakatlaryapılmıştır. Araştırmanın temel amacı, ilişkilerin niteliğinin hangi koşullara bağlı olarakfarklılaştığını, ilişkilerdeki kırılma noktalarını ve bunların nedenlerini anlamak vegelecekte yapılacak çalışmalarda test edilmek üzere önermeler oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
From the evoluation of economic activities performed in the market,traditional organization theories don?t take the behavior of individual managers,decisions, believes, values into consideration. For this reason, the organizations aredefined as izolated creatures to reduce the interorganizational relationships tocompetitive state. From the introduction of institutional theory, social effects arestarted for discussion. In the frame of the approach of network theory and socialembeddedness, the economic activities performed by the organizations are notindependent from the social relationships of the individual managers. Therefore theinterorganizational relationships in terms of socio-economic factors are beingdiscussed in order to understand the role of social capital on economic activities.In this study, starting from the debate in the frame of the approach ofnetwork theory and social embeddedness for understanding the effect of culturalvalues of the Turkish society, some interviews are performed with 32 firms inOSTİM (Middle East Industry and Commerce Center) Organized Industrial Region.The main objective of this research is to realize differences in the relationship qualityunder which circumstances, break points in relationships and to understand thereasons, and form suggestions to test for future proposals.