Avrupa Birliği demokrasi anlayışının aday ülkelerdeki demokratikleşme üzerinde etkisi: Türkiye, Bulgaristan, Romanya
The effect of European Union on democratization process in the canidate countries: Romania, Bulgaria and Turkey
  1. Tez No: 186404
  2. Yazar: YELDA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN SOYARIK ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde Avrupa Birliği'ne aday ülkelerde demokratikleşme konusuincelenmiştir. Bu çerçevede örnek ülkeler olarak Türkiye, Romanya ve Bulgaristanele alınmıştır. Her üç ülkenin de demokrasi açısından gelişmesi Avrupa Birliği'neadaylığın getirdiği yeni soluk ve rüzgarla hız kazanmıştır.Demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün korunmasını garanti eden kurumların istikrarının sağlanmasını ilk planda tutan Kopenhag kriterleri, bu üç ülkenin yol haritası olmuştur.Avrupa Birliği demokrasi anlayışının temelinde yer alan hukukun üstünlüğüazınlık hakları ve insan hakları gibi kavramların çerçevesinin her üç ülkede demüzakereler başlamadan önce belirgin şekilde çizilmesi öngörülmüş ve dolayısıylagerekli hukuki düzenlemelerin yapılması ve bunun uygulamaya yansıtılmasıistenmiştir.Sonuç olarak Avrupa Birliği'ne adaylığın ve Kopenhag kriterlerinin adayülkelerdeki demokratikleşme üzerindeki etkisi yadsınamaz biçimde ortadadır. Bu tezçerçevesinde bu etki Romanya, Türkiye ve Bulgaristan incelenerek, ilerlemeraporları bazında ve karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Democratization process in the candidate states of European Union is the subjectof this thesis. Romania, Bulgaria and Turkey are chosen as exemplary candidatestates for this thesis. In all these three countries democratization gained its peak aftertheir application for the full membership.Copenhagen Criteria, which became a map for these three candidate states, playsan important part in the stability of the institutions guaranteeing democracy and ruleof law.European Union indicates the fact that the framework of concept of rule of law,human rights, minority rights and democracy had to be drawn clearly before thenegotiations get started.Finally, the fact that EU has affected the democratization process on thesecountries is shown throughout the thesis. In this framework, this effect is analyzed byusing yearly reports. This analysis will be comparative between three countries,Romania, Bulgaria and Turkey.