Avrupa Birliği'nde sosyal politikalar Avrupa halkı oluştu mu?
European Union social policies: İs there a European community
- Tez No: 186403
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİMTEN COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında Avrupa Birliği'nde Avrupa Halkı oluşumu konusunasosyal politikalar ekseninde yaklaşılmıştır. Konun hangi aşamalar ile elealınacağı ilk bölümde özetlenmiştir. Çalışma beş bölüm halindeörgütlenmiştir.kinci bölümde AB'nin kuruluş amacı ve tarihsel gelişim süreci elealınmıştır. Bu sayede sosyal politikalar açısından Avrupa Halkı kavramıdeğerlendirilirken Birliğin kuruluş amacındaki göstergelerin kullanılmasısağlanmıştır.Üçüncü bölümde ise AB'nin kuruluşundan bu yana sosyal politikalaralanında tarihsel gelişmeler ele alınmıştır. Ekonomi politikalarına bağlıolarak başlayan ve istihdam temelli sosyal politika oluşum aşamalarındagözlemlenen eksikler ortaya koyulmuştur.Dördüncü bölümde ise, incelenen tarihsel gelişmelere dayanarak AvrupaHalkı kavramı teorik bir alt yapıya dayandırılarak açıklanmıştır. ÖncelikleAvrupa Refah Devleti ve farklı Refah Devleti modelleri irdelenmiştir.Ardından Avrupa Toplum Modeli açıklanarak AB yapısı oluşturulmadanönce içinde bulunulan model detaylandırılmıştır. Refah Devleti kavramınadayalı olarak Avrupa Refah Devleti modelleri karşılaştırmalı bir perspektifleele alınmıştır.Sonuç bölümünde ise Avrupa Halkı oluştu mu? Sorusuna alınan olumsuzyanıtın nedenleri genel olarak değerlendirilerek bu sorunun aşılabilmesi içinalınabilecek önlemler konusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union (EU) has faced a number of challenges which haveconfirmed the importance of social affairs in the policy agenda. The primaryaim of the thesis is to find the answer of the question that whether there is aEuropean community or not. European community concept is examinedaccording to EU social policies. In order to find the answer to this questionthe thesis is divided into five chapters. In the first chapter the mainobjectives of the thesis and the method of the evaluation are discussed.The second chapter provides an insight into the history of the Europeanintegration. Main objectives of the EU and the purposes underlying them areexplained. Furthermore EU common policies, institutions and enlargementprocesses are mentioned. In the third chapter the development history of thedevelopment of EU social policies is analyzed. It is found that there hasbeen insufficient effort in the course of EU social policy making. In thethesis it is argued that this insufficiency forms a major obstacle in the wayof the formulation of European community. Policies of the EU leads to aninsufficient European Union Community concept.In the third chapter the evaluation is supported by a theoreticalbackground. European Welfare State concept, different Welfare StateModels, European Community Model and the democratic deficit problem ofthe EU are elaborated.In the fifth and final chapter the general assessment of the insufficientsocial policies and concluding comments on the essential question of thethesis are given. Additionally, some proposals for overcoming thisdeficiency are tentatively discussed.