Dergi yayıncılığında fotoğraf karakterinin oluşturulması
Formation of the character of photography in magazine publishing
  1. Tez No: 186415
  2. Yazar: ABDÜSSELAM FERŞATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZER KANBUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dergi yayıncılığında fotoğrafın ayrı bir konu olarak ele alınması gereğindenhareketle bir çalışma hazırlanmıştır. Türkiye'de yayınlanan dergilerin haber fotoğrafçığındanayrı bir şekilde hazırlanmasına rağmen bu konuda ayrı bir eğitim bulunulmamaktadır.Tez üç ana bölümde ele alınmaktadır.Birinci bölümde dergi yayıncılığının gazete ve diğer yayınlar arasındakifarklarına değinilmiş, dergi fotoğrafçılığının neden ayrı bir başlıkta ele alınması gereğiüzerinde durulmuştur. Fotoğraf editörlüğünün dergi yayıncığındaki önemine, fotoğrafçı ilekoordineli çalışması gerektiğine değinilmiştir.Dergide fotoğraf kimliğinin oluşturulması için yapılması gerekenler üzerindedurulmuştur. Bu konuda diğer dergiler arasında ayırıcı bir nitelik kazanmak için gerekfotoğraf tasarımında gerek fotoğrafın bakış acılarında ne gibi değişikliklere gidileceğikonularında açıklamalar yapılmıştır.Dergide fotoğraf dilinin oluşturulması konularında yapılabilecekler sıralanmıştır.Bu bölümün sonunda da dergilerde yer alan ana konular üzerinde durulmuş ve teknikaçıklamalara yer verilmiştir.İkinci bölümde Dergi fotoğrafında çekim teknikleri üzerinde durulmuştur.Gerekli ekipman tanıtılmış, ardından ışığın kullanım şekilleri anlatılmıştır. Fotoğraftapsikolojik etkilerin neler olabileceği aktarılmıştır. Bölüm sonunda da kompozisyon kurallarıüzerinde yoğunlaşılmıştır. Fotoğraf kompozisyonlarında uyulması gereken oranlar çeşitlibaşlıklar altında aktarılmışıtır.Üçüncü ve son bölümde ise Dergide fotoğraf çekimi sonrasına yer verilmiştir.Fotoğraf çekimi sonrası yapılabilecek uygulamalar, fotoğraf üzerin yapılabilecek etkiler vedeğişikliklere yer verilmiştir. Fotoğrafın baskı aşamasında karşılaşılan problemlere kısacadeğinilmiştir.Bölüm sonunda da Yukarıda ele alınan başlıklarla ilgili fotoğraflar yer verilmişve örnekler üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
?Formation of the Character of Photography in Magazine Publishing?Master?s ThesisThis study was prepared starting from the need for addressing photographyas a separate subject in magazine publishing. There is no separate education on thissubject although magazines published in Turkey are prepared separately from newsphotography.The thesis has three main chapters.The first chapter addresses the differences between newspapers and otherpublications as regards magazine publication with emphasis on why magazinephotography should be addressed under a new heading. The significance of photographyeditorship in magazine publication and the need for coordinated work with thephotographer was addressed.What is needed to be done to form the photography character in a magazinewas discussed. Discussions were made on what kind of changes should take place both inprotography design and also photography perspective to gain a distinctive quality fromother magazines.What can be done for forming a photography language in the magazine wereset out. Main topics contained in magazines were discussed and technical explanationswere provided at the end of the chapter.Shooting techniques of magazine photography were discussed in the secondchapter. Required equipment were introduced followed by light use techniques. Possiblepsychological effects of photography were conveyed. Composition principles wereemphasized at the end of the chapter. Ratios, which must be observed in photographiccompositions, were related under various headings.The third and final chapter contains post-photo shoot in the magazine.Applications that may be carried out post-photo shoot, effects and changes which may becarried out on photograph were included. Problems faced during the printing phase ofphotography were touched upon briefly.Photographs relating to headings addressed above were included andevaluations were made on examples at the end of the chapter.