How social media platforms affect consumer behavior: A cross-national study
Sosyal medyanın tüketici davranışlarının üzerine etkisi: Uluslararası çalışma
- Tez No: 681413
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİLE ÖZÇİÇEK DÖLEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnternetin gelişimi, sosyal medya platformları nedeniyle sosyo teknolojik değişimlere neden olmuştur. Bu durum literatürde tüketici davranışlarını incelemek için bir boşluk yaratmıştır. Tüketici Davranışı, multidisipliner bir bakış açısıyla araştırılması gereken karmaşık ve sürekli değişen bir konudur. Özellikle tüketicilerin Covid-19 karantinaları nedeniyle yeni davranış ve alışkanlıklar kazanması nedeniyle tüketici davranışlarının son yıllarda yakından incelenmesi gerekmektedir. Kültürler arası karşılaştırma, sosyal medya platformlarının (SM) tüketici davranışı üzerindeki etkisinin doğru bir şekilde incelemesini sağlar ve özellikle bir topluma özgü davranış kalıplarını vurgular. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, SM platformlarının iki farklı toplum olan Rus ve Türk tüketicilerin üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu nedenle bu çalışma, e-WOM ve SM Reklamlarının sosyo-demografik faktörler, milliyetler, karar verme stilleri ve SM'de geçirilen süre üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle bu araştırma için 300 Türk ve 250 Rus tüketiciden oluşan iki örneklem kullanılmıştır. Katılımcılara online anketler dağıtılmıştır. Sonuçları açıklamak ve yorumlamak için açıklayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Ayrıca, hipotezleri test etmek için bir dizi parametrik olmayan test uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, internet kullanımı konusunda ülkeler arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Genel olarak insanlar SM kullanımı için interneti kullanmakta ve günde yaklaşık 1-3 saat harcamaktadırlar. COVID-19 sürecinde Türkiye'de SM kullanımı artmıştır fakat Rusya'da bir değişiklik olmamıştır. Tüketici Stil Envanteri esas alınarak, SM profil tüketici alışveriş yönelimleri incelenmiştir ve her iki ülke için beş ana karar verme stilleri belirlenmiştir. Türkiye'de en popüler alışveriş yönelimleri“Yenilikçi moda tüketicileri”ve Rusya'da“Kukla Reklam tüketicileri”olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of the Internet has resulted in socio technological changes because of social media platforms. This has created a gap in the literature to study consumer behavior. Consumer Behavior is a complex and constantly changing issue that needs to be investigated from a multidisciplinary perspective. Especially, consumer behavior needs a close investigation over the past years as consumers have gained new behaviors and habits because of Covid-19 lockdowns. Cross-cultural comparison gives an accurate review of the impact of social media platforms (SM) on consumer behavior and highlights behavioural patterns that are particularly specific to a society. Bearing all these in mind, the effects of SM platforms on two societies of Russian and Turkish consumers have been studied. Therefore, this study aims at revealing the influence of e-WOM and SM Ads on socio-demographic factors, nationalities, decision-making styles, and time spent on SM. For this reason, two samples were used for this research consisting of 300 Turkish and 250 Russian consumers. Online questionnaires have been distributed to the participants. Exploratory factor analyses have been done to reduce the number of variables to explain and interpret the results. In addition, a series of non-parametric tests have been implemented to tests hypotheses. The findings of the study show that there is no significant difference between countries regarding the use of the Internet. In general, people use the Internet for SM usage and spend approximately 1-3 hours a day. SM usage increased during COVID-19 in Turkey but there was no change in Russia. Adopting the well-established Consumer Style Inventory to profile consumer shopping orientation on SM, this study identified five main decision-making styles for both countries. In Turkey, the most popular shopping orientations have become“Novelty-fashion consumers”and“Ad Marionette consumers”in Russia.