Disosiyasyon
Dissociation
  1. Tez No: 186426
  2. Yazar: KAZIM UMUT ORAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİR ASLANYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
4ÖZETSinema tarihi boyunca sık sık perdeye aktarılmış fakatismi yeni konmuş sayılabilecek bir hastalık :disosiyasyon... Türkçe karşılığıyla bütünlüğün yitirilmesi...Bu tezde genel hatlarıyla hastalığın bir haritasınıçıkarmak ve neredeyse aynı kulvarda ilerleyen sinemasanatı ve psikiyatri biliminin birbiriyle etkileşimlerini gözlerönüne sermek amacı güdülmüştür.Filmde -en yalın haliyle- altı çizilmek istenen?bütünlüğü yitirmek, yeni bir bütünlük oluşturmamecburiyetini de beraberinde getirir ve bu yeni bütünlükgeçmiş acılar ve travmaların izlerini taşır.? düşüncesi, tezile derinleştirilmeye çalışılmış, sosyolojik bazı veri vegözlemlere de atıfta bulunularak günümüz dünyasının vedayatılan yönelimlerin -gerek reel gerek sanal- özgür birerbirey olmayı amaçlayan bizleri ne denli disosiyatif bir ruhhaline sürüklediği anlatılmak istenmiştir.4
Özet (Çeviri)
5SUMMARYDissociation is an illness which?s name was foundedrecently but filmed often troughout the history of cinema...İt simply means : loss of wholeness...İn this thesis we intend to show a generalized map ofthe illness and visualize the very close relationship and theinfluence between cinema and psychiatry.We try to become deep and underline the idea ?theloss of wholeness (dissociation) results in the obligation tobuild a new wholeness and this new wholeness carries theeffects of the past griefs and traumas...? Reffering tosociological datas and observations we also intend toexplain how todays world and its -not only real but alsovirtual- politically insisted directions, effects on theindividuals -who dreams and aims to be free- and putsthem (us) in a dissociative spirit...5