Şehir otelleri, çevre, mekan, tasarım ilkeleri üzerine
About town hotels, surroundings principles of space design
  1. Tez No: 186427
  2. Yazar: ENDER YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN UNANSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, şehir otellerinin günümüzdeki durumunu alıncaya kadargeçirdiği değişimleri ortaya koyarak, bir otelin ihtiyaç programı hazırlanırkentasarımcının ne gibi bilgilere gereksinim duyacağını belirlemek ve otellerin mimaritasarım planlanmasının ilkelerini incelemektir. Otelcilik kapsamında Şehir otellerininkonumu ve turizm açısından yüklendiği anlamların önemini iyi değerlendirmek gerekir.Altı bölümden oluşan bu araştırma, otel ihtiyaç programını ve mekanorganizasyonu ile bunları etkileyen faktörleri ortaya koymak amacını taşır.• Birinci bölümde, Otelin tanımı, konaklama yapı türleri ve tarihsel gelişimiüzerinde durulmuştur.• İkinci bölümde, Kent planlamasında otel yapılarının yerlerinin seçilmesikonusu, Otel, çevre ve kent üçgeni içinde otel yapılarının planlamasındakiesaslar yer almaktadır.• Üçüncü bölümde Otel işletmeciliğinin tanımı, oluşumu ve tarihsel gelişimi,küçük ve büyük ölçekli konaklama yapılarının ve şehir otellerinin işletmeorganizasyonları ele alınmıştır.• Dördüncü bölümde, Geniş programlı Şehir otellerinin genel ve özelmekanlarının işlevleri, tasarlama ilkeleri geniş anlamda ele alınmıştır.• Beşinci bölüm, Turizmin tanımı, oluşumu ve tarihsel gelişimi. Dünya ve Türkiyeturizminin bugünkü durumları istatistiki bilgiler ile anlatır.• Altıncı bölüm, Ülkeler arası iletişimde otel yapılarının yöresel, kültürel veiklimsel özelliklerinin mimarlık ve içmimarlık'a yansıması araştırılmış,konaklama yapılarının geleceğe yönelik planlama ilkeleri üzerinde durulmuştur.VII
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study is to show the stages that city hotels have undergone untiltoday, and to determine what kind of inputs a designer would need when he/sheprepares the program of the needs of a hotel, and to apply the principles of architecturaldesign planning of hotels. One should evaluate very well the position of city hotels andtheir importance in terms of tourism.Composing of six chapters, this study aims to show the inputs of hotel needs andthe factors affecting them.• In the first chapter, the definition of hotel, the types of accommodationbuildings and their historical development are discussed.• In the second chapter, the subjects of selecting the site for theconstruction of hotels, and the essentials in the planning of hotelconstructions within the triangle of hotel, environment and the city areexplained.• In the third chapter, the definition of hotel management, its creation andthe historical development of it, accommodation buildings of small andlarge scale hotels as well as the administration organization of city hotelsare explained.• In the fourth chapter, the functions of the public and private areas of thehotels and their design principles are discussed on a wide scale.• In the fifth chapter, definition of tourism, its creation and historicaldevelopment. Current situation of the Turkish and World Tourism areexplained with the statistical data.• In the sixth chapter, the reflection of the local, cultural and climatefeatures of the hotel buildings to their architecture and to their interiordecoration in terms of international communication is researched and theprinciples of future planning are focused.VIII