Otomobil iç tasarımında renk-kullanıcı-pazarlama ilişkisi
The relationship between colour-customer-marketing in automotive interior design
  1. Tez No: 186428
  2. Yazar: ESMA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDIKA RODOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Endüstri devrimi, yeni teknolojiler, hızla değişen pazar ve ekonomi koşulları,artan rekabet ve oluşan yeni pazarlardan dolayı otomobil tasarımı, otomotivsektöründe hizmet veren şirketler için çok önemli hale gelmiştir. Artık tasarımsüreci, ürünün doğru hedef kitleye uygun olarak, doğru zamanda, en az risklegerçekleştirilme kriterlerine dayanmaktadır.Büyük ölçekli üretim ekonomi için hayati derecede önemli olsa da müşteriler;güç sistemlerinde (pratik özelliklerde) olduğu kadar, taşıtın hem dış genelgörünümünde hem de iç mekân tasarımında daha fazla seçenek talepetmektedir. İnsanlar, alışveriş merkezlerinde geçirdikleri zamanların yanında,aileleri, arkadaşları ve ilgi alanları ile bağlantılı yerleri ziyaret etmek ve çalışmaküzere günlük ya da haftalık bazda, ev ile iş arasında daha uzun mesafeler katederek otomobillerinde daha çok zaman geçirmektedirler. İş dünyası insanlarıiçin ise otomobiller, çalışma arkadaşları ve müşteriler ile mobil telefon, dizüstübilgisayar ve internet kullanarak haberleşmeleri mümkün olan bir işyeri gibidir.Tüketici araştırmacıları, otomobil iç mekânının marka tanınmasında bir odaknoktası olacağına inanmaktadır. Bu seçkin iç mekânları yaratmada tasarım,malzeme ve renkler kaçınılmaz olarak gerekli birer araç olacaktır.Bu çalışmada tüm ekonomik, stratejik, politik, sosyo-kültürel ve psikolojiketkenlerin ışığından yer yer sıyrılarak estetik ve fonksiyonel kaygıların otomobiliç mekanına yansıtılması ve ortaya çıkan final ürünle kullanıcının beğenisinesunulma sürecinin tasarımcı ve pazarlama yönüne değinilmiştir.1. bölümde; ilk tekerlekli ve buharlı otomobillerden günümüzün otomobillerinedek uzanan süreçte otomobillerin geçirdiği değişimlere ve insanların bu araçlarakendilerini bütünleyen bir statü sembolü olarak görmelerine değinilmiştir.Günümüzde üretilen otomobillerin kullanıcıların isteklerine ve yaşam tarzlarınagöre tasarlanması ve bunun sonucunda oluşan araç sınıflandırılmasıanlatılmıştır.2. bölümde; genel olarak tasarım fikrinin ortaya atılmasından üretim aşamasınakadar olan süreçte otomobil firmalarında tasarım ve tasarımla bağlantılı olanpazarlama, proje koordinasyon, satınalma ve üretim bölümleri genel olarak elealınmıştır.3. bölümde; kullanıcıların otomobillerden beklentilerini karşılayabilmeleri adına,güç ve performans dışındaki en önemli faktör olan iç mekan tasarımınadeğinilmiştir. Kullanıcı, tasarımcı ve pazarlama ilişkisi ile birlikte, otomobil içmekanında kullanılan malzemeleri kapsayan bir başlıkta; fiber ve plastiklerkonusunda genel bilgiler verilmiştir.4. bölümde; otomobil iç mekanında tasarım aşamasından sonra, üretim öncesigörsel renk değerlendirmesi konusu irdelenmiştir. Genel renk bilgileriyle birlikte,değerlendirme sırasında kullanılan ışık kaynaklarından, elde edilen sonuçlarındeğerlendirilmesi konularına yer verilmiştir.5. bölümde ise; daha önceki bölümlerde yapılan araştırmaların, yeni birotomobil tasarımında; fikir aşamasından, tasarım, mühendislik ve görsel renkdeğerlendirmesine kadar geçen süreç; Ford Transit Connect Kombi aracıüzerinde yapılan iç ve dış mekan değişiklikleri örneklendirilerek genel birdeğerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the need for automotive design increased significantly for automotiveindustry due to industry revolution, new technologies, dynamic market andeconomic conditions, increasing rivalry and formation of new markets. Now, thedesign process for appropriate object is based on manufacturing the product onthe right time with proper costs and minimum risk criteria anymore.Although large scaled production is very important for the economy, customersare expecting more choices for the exterior & interior design , accessories andpower systems at the same time . People are spending more time in their cars,commuting longer distances to work on a daily or weekly basis. They have moreleisure time and higher disposable incomes for more days out to visit places ofinterests, friends and relations as well as trips to supermarket and shoppingcentres. For business people the car is a place of work, being able tocommunicate with colleagues and customers by mobile phone, laptops andinternet. The car in fact has become an office, a living room and a shopping bagon wheels.In customer researches, people believe that the automotive interior will becomea focal point for brand recognition. Design, materials and colour will inevitablybe an essential tool in creating these distinctive interiors.In this study, by getting free of the external cases like economic, strategic,politic, socia-cultural and psychological effects, the period of reflectingaesthetics and functional worries to the automotive interior and introducing finalproduct to the customers was mentioned from the designing and marketingpoint of view.In the first chapter; the changes on the automobiles during the period from thefirst wheeled vehicles and steamed automobiles to nowadays; human beings?seeing these vehicles as a status symbol which completes themselves arementioned. According to customer requests, the automobile design on thesedays & life styles and vehicle classification are explained.In the second chapter; design and other departments related with design likemarketing, planning and purchasing in automobile companies are generallyexplained during the period from design to production steps.In the third chapter; automobile interior design which is the most importantfactor after power and performance criterias to meet customer requirements ismentioned. General information about fiber and plastics under a heading whichincludes materials used in automobile interior with the relationship of customer,designer and marketing are given.In the fourth chapter; visual colour evaluation before production, which followsthe internal design of automobile is explained. With general colour theoryinformation, light sources used after evaluation and evaluation of results aredescribed.In the fifth chapter; general evaluation is done on the process of designing anew automobile from the idea point to design, engineering and visual colorsevaluation steps on the researches which are explained at the former sectionsby sampling Ford Transit Connect Kombi vehicle facelift.