Mağazalar; Ürün-satış-mekan etkileşimi
Shops; Product-sale-space intereaction
  1. Tez No: 186429
  2. Yazar: HÜLYA AKSAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN UNANSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, İşletme, Sociology, Interior Design and Decoration, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tez çalışması 6 bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; insanlık tarihi kadar eski olan alışveriş eyleminin tanımlanarak nedenve nasıl yapıldığı araştırılmıştır.Alışverişin ve satış çevrelerinin kısa bir tarihsel gelişiminden sonra, günümüzdekialışveriş ve satış eylemleri incelenmiştir.kinci bölümde; satış çevreleri türleri, genel olarak incelendikten sonra mağazalarkonusu ve mağaza türleri üzerinde durulmuştur.Satış çevresinin oluşturulmasındaki faktörler ve bunların etkileşimlerini irdelemek için,konuyu sınırlandırmak amacıyla örnekleme olarak, günümüzde en çok gözlenen giyimmağazaları incelenmiş, ağırlıklı olarak da günümüzde tanımlanmış mağaza türleriirdelenmiştir.Üçüncü bölümde; satış çevrelerinde satılan ürün faktörü özelliklerinin alışveriş ve satışçevrelerini ne şekilde etkilediği incelenmiştir. Ürünlerin, satışında hedeflenen tüketicikitlesiyle kurulması gereken ilişki ve etkileşimler, ayrıca pazara sürülen yeni ürünkavramının etkileri üzerinde durulmuş, işletmenin oluşmasındaki temel kriterlere genelanlamda bir yaklaşım da izlenmiştir.Dördüncü bölümde; Satış çevrelerinde tüketici faktörü incelenmiştir. Alışverişsürecinde tüketicinin sergilediği davranışlar ve bu davranışları etkileyen etkenlerüzerinde durulmuştur. Ayrıca tüketicinin üründen beklentilerinin yanında mağazadanbeklentileri araştırılmıştır.Beşinci bölümde; genel olarak mağaza tasarımını etkileyen ana faktörler incelenmiştir.Mağaza mekanının mimari-içmimari oluşumunda, sosyal, kültürel, ekonomik çevrekonuları irdelenerek; tasarımda marka, reklam, moda unsurlarının etkileri araştırılmıştır.Altıncı bölümde; Mağazalarda tasarım organizasyonu ve tasarım planlaması konusu,tüketici faktörü bağlantısında incelenmiştir ve mağazanın mekansal tasarım öğeleriirdelenerek tasarım ve işletme iletişimi arasındaki etkileşimi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 6 chapters.In the first chapter; shopping action, which is old like humanity history, is definedand was searched why and how it is done.After a short historical development of shopping and sale environments, the shoppingand sale actions of today are examined.In the second chapter; after a general examination of types of sale environments, theretail store theme and retail store types are deliberated.To examine the factors of constitution of the sale environments and their interaction,with a view to restrict the theme as a sampling, today?s most seen clothing retail storesare examined and largely the retail store types defined today are studied.In the third chapter; the features of the products saled in the sale environments areexplored how they effect shopping and shopping environments. The relation andinteractions that should be established between the saled products and the consumers;besides, the term of new product that is put on the market are established. The basiccriterions of the business formation are generally approached.In the fourth chapter; the consumer factor in the sale environments is examined. Theconsumer behaviours during the shopping process and the factors that effect thesebehaviours are established. Besides, the consumer?s expectations of the product and theretail store are searched.In the fifth chapter; the basic factors that effect the retail store design are explored ingeneral. The social, cultural and economic environments of the architectural and interiorarchitectural formation of the retail store are examined; brand, advertisement andfashion elements are searched.In the sixth chapter; the design organinsation and design planning are searched incontext with the consumer factor and with searching retail store space design elements,the design and business communication interaction are explored.