II. Meşrutiyet dönemi Arap milliyetçi cemiyetleri ve faaliyetleri
Arab nationalist socities and their activities during the second constitutional period
- Tez No: 186433
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDİM YALANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZETArap Milliyetçiliği, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılış sürecinde roloynayan en önemli faktörler arasında yer almıştır.1800'lü yılların ortalarındadoğan ve gelişim sürecine giren Arap Milliyetçiliği, İmparatorluğun sondönemlerine ayrılıkçı bir siyasi hareket olarak damgasını vurmuştur.Arap Milliyetçiliği'nin, Ortadoğu tarihinde modernizasyon süreci ileparalel bir ilerleme göstermesi, hareketin hem yakınçağ Osmanlı tarihi hem deOrtadoğu tarihi açısından önemini ortaya koymaktadır.Bu çalışmada, II. Meşrutiyet Dönemi'nde kurulmuş olan Arap milliyetçicemiyetleri ve bu cemiyetlerin Osmanlı Devleti sınırları içinde ve dışındakifaaliyetleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla, öncelikle Arap Milliyetçiliği'nin II.Meşrutiyet Dönemi öncesi tarihsel gelişimi kısaca ele alınmış; ardından dakurulmuş olan cemiyetlerin çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışmanın anaamacı, Arap milliyetçi cemiyetlerinin, Arap Milliyetçiliği'nin Osmanlıİmparatorluğu'na karşı bir ayrılık hareketi haline dönüşmesi sürecineyaptıkları katkıları ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, II. Meşrutiyet Dönemi'ndekurulmuş olan gizli ve resmi önde gelen Arap Milliyetçi cemiyetleri kapsamlıbir şekilde incelenmiştir.VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTArab Nationalism played an important role during the disintegrationprocess of the Ottoman Empire. Born and started to progress in the mid 18thcentury, the Arab Nationalism, appeared as a political movement demandingfully separation of the Arabs from the Ottoman Empire.Arab Nationalism is an important topic in the history of the Middle Eastbecause it was produced by the modernisation process of the region. This alsomakes Arab Nationalism important for the last decades of the Ottoman history.In this study, the Arab nationalist socities, founded in the SecondConstitutional Period, and their activities both inside and the outside of theEmpire, have been evaluated. In order to do this, initially the historicalbackround of the Arab Nationalism has been dealt; secondly, the activities ofthe nationalist socities have been explained. The aim of this study is to researchthe contributions of the Arab socities to the Arab nationalist movement againstthe Ottoman Empire. With this aim, the secret and official Arab nationalistsocities of the Second Constitutional Period have been examinedcomprehensively within this study.IX