Toplam kalite yönetimi ile tam zamanında üretim sisteminin birlikte kullanılması ve bir uygulama
Using total quality management and just-in-time production systems together and an application
  1. Tez No: 186456
  2. Yazar: SERAP AÇIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Jüri : Prof.Dr. Reşat KARCIOĞLU: Prof.Dr. Dursun BİNGÖL: Prof.Dr. M. Suphi ORHAN: Prof.Dr. Yusuf SÜRMEN: Yard.Doç.Dr. O. Berna İPEKTENGünümüzde işletmeler küresel rekabet ortamında faaliyetlerini sürdürürken,artan rekabet ve gelişen teknoloji karşısında değişime maruz kalmaktadırlar. Bu değişimsüreci ise, düşük maliyetle üretme ve kaliteyi yükseltmeyi zorunlu kılarak, müşteritatminini ön plana çıkarmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi(TKY) ve Tam ZamanındaÜretim (TZÜ) sisteminin işletmeler açısından önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır.Çünkü, Toplam Kalite Yönetimi, kalite iyileştirme çabalarıyla maliyetleri düşüren vemüşteri gereksinimlerini en iyi biçimde karşılayan çağdaş bir yönetim biçimi, bir yaşamtarzıdır. Gerekli mamullerin, gerekli miktarlarda ve gerekli zamanlarda üretimi olaraktanımlanan Tam Zamanında Üretim sisteminin amacı, maliyetleri düşürmek ve kaliteyiyükseltmektir. İşte bu yüzden, Toplam Kalite Yönetimi ve Tam Zamanında Üretimsisteminin birlikte kullanılması işletmeler açısından yararlı olacaktır.Bu çalışma ile, Toplam Kalite Yönetimi ve Tam Zamanında Üretim sistemininbirlikte kullanılması, uygulanabilirliği ve birbirlerine olan etkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Jury : Prof. Dr. Reşat KARCIOĞLU: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL: Prof. Dr. M. Suphi ORHAN: Prof. Dr. Yusuf SÜRMEN: Assist. Prof. Dr. O. Berna İPEKTENWhile firms are operating in a global competitive environment, they aresubjected to changes because of the increased competitiveness and developedtechnologies. Therefore, this transformation process forces to produce with high qualityand low cost products and /or services and leads to customer satisfaction. Total QualityManagement (TQM) and Just in Time (JIT) Production Systems are important for thefirms in that point. TQM is a contemporary life style and a management style aslowering cost with quality improving effort and meets customer in a best ways. Just inTime Production System is defined as necessary goods are produced at requiredamount, and at a required times. The purpose of the system is to lower cost and toincrease in quality. So, It is useful to use TQM and JIT production system together inthe firms.This study examines using TQM and JIT production systems together, theirpractibility and their interaction.