Küreselleşme sürecinde kamu yönetiminde değişim ve kamu hizmetleri alanında toplam kalite yönetimi
The Change in public administration in the course of globalization and total quality management in public services
- Tez No: 99987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT EMRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
232 ÖZET Küreselleşme ile ortaya çıkan çok yönlü değişim dinamikleri, bu çerçevede; yeni pazarların oluşumu ve uluslararası rekabetin sertleşmesi, uluslararası ve bölgesel bütünleşmelere gidilmesi, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemeler, yeni teknolojik buluşlar, bilgisayar sistemlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması, malzeme teknolojisi alamnda meydana gelen ve üretimin yapısını, üretim girdilerinin kompozisyonunu ve dolayısıyla üretim maliyetlerini düşüren gelişmeler, insan haklan ve demokrasi alanında kaydedilen ilerlemeler, örgütlerde insan unsurunun öneminin ve insan kaynaklarının ekonomik kalkınmanın itici gücü olduğunun anlaşılması, ürün niteliği ve kalitesi konusunda müşteri beklentilerinin değişmesi, çalışanlarda yönetime katılma isteğinin ve demokratik yönetim beklentilerinin artması, sosyalist-kollektivist üretim sisteminin ve devletin ekonomideki ağırlığının zayıflaması, demografik yapının ve işgücü kompozisyonunun değişmesi gibi çok yönlü gelişmeler tüm dünya ülkelerini etkilemekte; bu gelişmelerin düşüncelerde, inançlarda, geleneklerde, değer yargılarında ve kurumsal oluşumlarda yol açtıkları devrimler toplumların sosyo-ekonomik ve kültürel yapılarında köklü değişim ve dönüşümlere neden olmaktadırlar Devlete ya da kamu yönetimine ilişkin kavram ve olgular toplum hayatını etkileyen tüm gelişmelerle yakından bağlantılı olduğu için, kamu yönetimindeki değişim bir bütün olarak toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel alanlardaki değişim çizgisine paralel ya da onunla yakından bağlantılı bir seyir izlemektedir. Bu çerçevede, düşünce ve kültür alanında, bilim ve teknolojide, ekonomide, siyasette, iş örgütlenmesinde ve çalışma ilişkilerinde sanayi ötesi döneme geçiş sürecinin temel dinamikleriyle beslenen kavramlar, kurumlar, yapılar ve süreçler postmodern kamu yönetiminin oluşumunu şekillendirmiştir. Yine bu yaklaşım açısından bakıldığında, küreselleşme ile birlikte geleneksel yönetim ve örgütlenme yaklaşımlarına postmodern bakış açısıyla getirilen eleştirilerin ve bu bağlamda gerek işletme yönetimi, gerek kamu yönetimi alanında demokratikleşmeye, esnekliğe, katılımcılığa, bireyin etkinliğine ve yeteneklerinin ön plana çıkarılmasına yönelik233 olarak sağlanan değişim hareketlerinin, etkilerini en çok geleneksel örgütlenmenin temel öğesi olan bürokrasi olgusu ve dolayısıyla hiyerarşi üzerinde göstermesi doğal bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanayi döneminin düşünce yapısına, fordizmin ve weberyen bürokratik modelin örgütlenme ilkelerine dayalı kalkınmacı, modernleşmeci, planlamacı, müdahaleci, düzenleyici, üretim odaklı ve kamusal alan merkezli refah devleti anlayışından, postmodern dönemin yeni liberal değerleri ve düşünce yapısı üzerinde gelişen esnek örgütlenmeye ve yerelleşmeye eğilimli, bürokrasinin küçültülmesini ve devletin işlevlerinin azaltılmasını amaçlayan, tüketici odaklı ve piyasa modeline uygun kamu yönetimi anlayışına geçilmesiyle birlikte toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel alanlardaki yerleşik değerler sarsılmış, zayıflayan ve önemini kaybeden değerlerin ve kurumların yerine yenileri yükselen değerler ve kurumlar olarak karşımıza çıkmıştır. 1970'lerden sonra tüm dünyada görülen değişim çerçevesinde, serbest piyasa ideolojisinin yaygınlaşması, emek-istihdam ilişkilerinin bireyselleşmesi, toplu pazarlık ve sendikacılık sisteminin zayıflaması, mal ve hizmet üretiminde esnek üretim ve tam zamanında üretim (JIT) ilkelerinin hayata geçirilmesi, genel olarak şirket yönetimlerinde basık bir örgütlenme yapısı, yalın ve etkin yönetim anlayışının egemen olması vb. gibi gelişmeler sanayi döneminin fordist birikiminin taylorist ve weberyen yaklaşımlara dayalı geleneksel yönetim anlayışını yıkarak yerine postmodern değişimin gereklerini karşılayacak yeni değerlerin ve kurumların ikame edilmesini sağlamış, genel olarak işletme yönetimini etkisi altına alan bu yeni değişim dalgası kamu yönetiminde de bir bütün olarak değişme gereğini ortaya - çıkarmıştır. Yönetim anlayışlarına paralel olarak tarihsel süreç içinde ekonomik alanda ortaya çıkan kalite yaklaşımları, üretim üstünlüğü ile rekabet anlayışından, hizmet üstünlüğü ile rekabet anlayışına doğru bir gelişme çizgisi izlemiş; yönetimde insan unsuruna önem veren örgütsel yapılanmayı, üretimde yüzde yüz müşteri memnuniyetini sağlamayı ve kaliteyi sürekli daha iyiye götürme arayışını öngören TKY sisteminin gelişmesi, ticari ve endüstriyel alanda uluslararası rekabetin giderek artması ve sertleşmesi sayesinde olmuştur.234 TKY felsefesinin devlet mekanizmasınca benimsenmesi ve kamu yönetiminde uygulanabilir duruma getirilmesi söz konusu olduğunda, kamu yönetimine has olarak, toplumsal ve siyasal kültürdeki yetersizliklerden, devlet düzeninin katılığından, siyasal sistemin yozlaşmasından, yönetimin kendi yapısal dengesizliklerinden, bürokrasi kültüründeki olumsuz değer yargılarından ve devlet- vatandaş ilişkilerindeki çarpıklıklardan kaynaklanan bir dizi sorunla karşılaşılmaktadır. Kaliteli kamu hizmeti, özel kesimce üretilen mal ve hizmetlerde olduğu gibi, vatandaşların bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayabilen, kısaca vatandaş odaklı olarak üretilen hizmet biçiminde nitelendirilebilir. Kamu kesiminde özel kesimdeki gibi rekabet koşulları ve kar motivasyonu bulunmamakla birlikte, halkta demokrasi kültürü ve yönetime katılma bilincinin geliştirilmesi, toplumun sivilleşmesine yönelik örgütlenmelerin desteklenmesi, başarısız iktidarların veya bürokratik kadroların yeri geldiğinde değiştirilmelerine fırsat veren sağlıklı ve iyi işleyen bir siyasal yapının kurulmasıyla, kamu hizmetlerinin vatandaşların istek ve beklentilerine uygun ve toplam kalite yönetimi anlayışına göre üretilmesini gerçekleştirecek demokratik iklimin oluşturulması sağlanabilir. Kamu yönetiminde TKY anlayışının hayata geçirilmesini güçleştiren söz konusu karmaşık sorunların çözümü için; öncelikle birey-devlet ilişkisinde her iki tarafın birbirleri karşısındaki konumlan gözden geçirilerek devletin ve vatandaşın TKY felsefesine göre müşteri-tedarikçi mantığı çerçevesinde yeniden tanımlarının yapılması, devletin küçültülerek daha etkin ve işlevsel bir yapıya kavuşturulması, kamu hizmetlerinin daha şeffaf, halkın denetimine ve katılımına açık bir duruma getirilmesi, hükümet uygulamalarında partizanca ve popülist yaklaşımlardan vazgeçilmesi, bürokratik yapılanmanın yalın yönetim ve etkin organizasyon ilkeleri çerçevesinde işbirliği ve ekip çalışması esasına dayalı olarak yeniden düzenlenmesi, personel rejiminde ödüllendirme yaklaşımlarının ve performansa göre değerlendirme sisteminin getirilmesi, hiç değilse mevcut yapının uygulamaya elverişli bir zemine kavuşturulabilmesi bakımından uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
235 SUMMARY Multi-faceted dynamics of transformation stemed from the globalization have influenced countries throughout the world in the concepts of emerging markets and increasing international competition, international and regional entegration, developments in information and communication technologies, new technological innovations, development and widespread use of computer systems, improvements that occur in the supply technology that affects production structure, production input composition and production costs, developments in the areas of the human rights and democracy, the acceptance of the importance of the human factors and human resources which are driving forces in economic development in the organizations; changing customer expectations on the quality of the products, the rise of the demands for administrative participation and the expectations on democratic administration among the employees, declining role of the state and collectivist production systems in economic activities, changes in the structure of demography and changes in the composition of labor. These developments have radically changed and transformed the structure of societies socio-economically and culturally in terms of the ideas, beliefs, traditions, value pereferences and institutional arrangements. Since the concepts and issues regarding the state or public administration is closely associated with the developments in the society, the changes in public administration is paralely related with the transformation of social, economic, polotical and cultural aspects of the society. Within this framework, the concepts, institutions, sturctures and processes stemed from the basic dynamics of transformations on the idea and culture, science and technology, economics, politics, organization of work and labor relations have shaped the occurrence of postmodern public administration. From this point of view, with the effects of globalization, postmodern critique of traditional administrative and organizational approaches and, in this vein, the importance of democratization, flexibility, participation, individual efficiencey and capability not only in business management but also in public administration have236 shown their impacts mostly on the bureaucracy, which is the basis of traditional organization, and hence on hierarchy as a natural result. The transformation from developmental, modernist, planning oriented, interventionist, regulatory, production oriented and public sphere centered welfare state understanding which is based on idea structure in industrial revolution, the principles of fordist and weberian bureaucratic organizational model to flexible organization and localization tended; minimization of bureaucracy and decreasing the functions of state aimed; consumption and markat model oriented public administration understanding which is based on new liberal values and ideas of postmodern period has shaken the established values in social, political, economic and cultural areas. Instead of weakened and loosened values and institutions, the replacement of new ones is appearing. After the changes witnessed throghout the world in the 1970s, the developments such as the spread at the free market ideology, individualization of labor-employment relations, collective bargaining and the weakening of union system, implementation of flexible organization in the production of goods and services and just-in-time principles, a flat organizational structure in the business management, domination of efficient and effective administration idea have destroyed the traditional administrative model based upon taylorist and weberian approaches of fordist accumulation in the period of industrialization and have substituted new values and institutions which meet the requirements of postmodern revolution. In general, this new wave of change has influenced business management and has also caused the emergence of change in public administration as a whole. Quality approaches in economic activities historically in line with management understandings have developed from the idea of competition with production superiority towards that of service superiority. The advancement in TQM system which proposes an organizational structure emphasizing human factor in administration, full customer satisfaction in production and further improvement of quality has emerged from increasing international competition in commercial and industrial areas.237 As far as the implementation of TQM philosophy in the state apparatus and public administration is concerned, there have been a number of problems special to public sector stemed from inadequacies in the social and polotical culture, inflexibility of state structure, corruption of politicial system, unbalanced administrative structure, negative value pereferences in bureaucratic culture and unstable state-citizen relationships. Provision of a quality public service, as in the case of private sector, good and service production to meet the current and future citizen satisfaction, can be briefly described as citizen oriented service provision. Although there are not any competition conditions and profit motivation, which is the case in private sector, in the public sector, with the establishment of a healthy and well-functioning political structure allowing the development of democratic culture and citizen consciousness, the support of civil organizations in the society, the replacement of unsuccessful administrations or bureaucratic cadres, realization of service provision according to TQM understanding and satisfaction of citizen expectations can contribute to initation of a democratic environment. In order to resolve the complex issues making difficult to realize TQM in the public administration, it is necessary to re-identify the state-citizen relationships along with the philosophy of TQM in the framework of customer-supplier mentality, to constitute a functional and efficient state structure by minimizing the role of public sector in life, to design a public sector based on transparency, public inspection and participation, to abandon to partisan and populist government policies, to re-organize bureaucratic structure in the framework of the principles of efficient and effective organization based on cooperation and teamwork and to introduce a personnel regime based on reward and performance appraisal.