Altı Sigma kalite yaklaşımının işletme maliyetlerine etkisinin araştırılması ve bir üretim işletmesindeki uygulama sonuçlarının irdelenmesi
Investigating effect of six sigma quality approach on the company costs and examining of application results in the manufacturing company
  1. Tez No: 186461
  2. Yazar: DUYGU SEVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY GİRGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, Altı Sigma yaklaşımını uygulayan şirketlerinmaliyetlerindeki değişimi incelemektir.Araştırmanın birinci bölümünde, Altı Sigma sistemini tanımı ve gelişimi,organizasyon yapısı, uygulama süreci ve Altı Sigma'da kullanılan statistikselSüreç Kontrol Araçları hakkında bilgi verilmiştir. kinci bölümde, kalite vemaliyetlerle ilgili tanımlara yer verilmiştir.Araştırmanın uygulama bölümü, Altı Sigma'nın maliyetler üzerindekietkisi hakkındadır. Araştırma, Altı Sigma yaklaşımını 2000 yılından beriuygulamakta olan bir üretim firmasında yapılmıştır. Firmanın 1996-2005yıllarına ait toplam maliyet ve toplam maliyet bileşenleri incelenmiş ve AltıSigma uygulamaları sonrasındaki dönem itibariyle maliyet bileşenlerinintoplam maliyet üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla çoklu doğrusalregresyon analizi yapılmıştır. Firmanın maliyetlerinde Altı Sigma yaklaşımısonrasında azalma olduğu saptanmıştır Analiz sonucunda toplam maliyetlere enbüyük etkinin endirekt işçilik maliyetleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the variation of the cost which applySix Sigma approach in their companys.The first section of this study is about the defination of the Six Sigma approachand development, the structure of the organization, the application of the process, thetools of SPC (Statistic Process Control) which is to be used in Six Sigmaapproach.The second section is about the definations of quality and costs.The application section of this study is about the research of the effect of theSix Sigma on costs. The research is made a manufacturing company which has beenapplied the Six Sigma approach since the year of 2000. 1996-2005 total cost and totalcost component datas of the firm have been examined and made regression analysefor to determine the effect of total cost component on total cost. In the costs of firmhave been determined a reduction after the Six Sigma approach. The end of analyse,indirect labour cost is to be seen the greatest effect on total cost.