Para talebi istikrarı ve enflasyon hedeflemesi
Money demand stability and inflation targeting
- Tez No: 186462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmekiçin 2006 yılından itibaren Türkiye'de uygulanacak olan enflasyonhedeflemesi stratejisinin para talebi ile ilişkisi incelenerek bu stratejidekullanılacak parasal büyüklüklerden hangisinin en uygun olacağınıbelirlemektir.Çalışmada para politikası ve enflasyon hedeflemesi stratejisiteorik olarak incelendikten sonra para talebi istikrarı Türkiye için testedilmiştir. Bu test için 1987 Ocak ayı ile 2004 Aralık ayı arasındakidönemi kapsayan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ElektronikVeri Dağıtım Sistemi'nden elde edilen zaman serileri kullanılmıştır.Hipotezleri test etmek için Johansen Eşbütünleşme Analizi ve HataDüzeltme Modeli ile CUSUM ve CUSUM Q grafikleri kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, istikrarlılığı test edilen M1 ve M2para taleplerinden M1 para talebi istikrarlı çıkmış, M2 para talebi iseistikrarlı çıkmamıştır. Buna göre enflasyon hedeflemesi stratejisindearaç olarak istikrarsız bir yapı sergileyen M2 parasal büyüklüğü yerineistikrarlı olan M1 parasal büyüklüğünün kullanılmasının daha uygunolacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine that from whichmoney stock is most appropriate to be used in inflation targetinstrategy with analyzing the relationship of money demand and inflationtargetin strategy which will execute for providing and maintaining pricestability from 2006 in Turkey.In study, after evaluating monetary policy and inflationtargeting strategy in theoretically, money demand stability was testedfor Turkey. For this test time series which was include 1987 Januaryand 2004 December period and acquired from Central Bank Of TheRepublic Of Turkey Electronic Data Delivery System. For the test ofhypothesis Johansen Conitegration Method, Error Correction Modeland CUSUM and CUSUM Q charts were used.For the results of the study from which M1 and M2 moneydemands were tested for their stabilities, M1 money demand wasstable and M2 money demand wasn?t stable. So, to use stable M1money demand for appliance in inflation target strategy is moreapproppriate than instable M2 money demand.