Teknolojide insani boyut: Yeni iletişim teknolojilerinin gündelik hayattaki yeri (Kayseri örneği)
Human dimension of technology: The place of the new communication technologies in daily life (Kayseri sample)
- Tez No: 186496
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yeni iletişim teknolojileri gündelik hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir.Günümüzde insanlar, zamanlarının büyük bir kısmını bilgi almak ya da boşzamanını değerlendirmek için yeni iletişim teknolojileri ile geçirmektedirler. Bubağlamda, yeni oluşumun gündelik pratiklerimiz ve hayatı deneyimlemebiçimlerimiz üzerindeki etkisini ortaya koymak önemli hale gelmektedir. Yeniiletişim teknolojilerinden cep telefonu ve internetin gündelik hayattaki yerini veberaberinde getirdiği değişimi ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada; yeniiletişim teknolojileri psikoloji, endüstri, ekonomi, kültür, sosyoloji ve sağlık gibialanlar çerçevesinde değerlendirilmiştir.Bu çalışmanın ilk iki bölümünde, kuramsal açıdan cep telefonu ve internet sektörelanlamda ve gündelik hayattaki yeri noktasında detaylı olarak incelenmiş ve buteknolojileri kullananlar üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Son bölümde ise,mülakat yöntemiyle yeni iletişim teknolojilerinin gündelik hayat içerisindekikonumu, Kayseri örneği üzerinde araştırılmıştır. Kullanıcılar arasında olumluyönde bir değişime neden olmakla birlikte bu teknolojilerin; köklü bir değişimigerçekleştiremediği, beraberinde birçok farklı sorun ortaya çıkardığı, faydasızkullanımının fark edilenden fazla olduğu ve bu anlamda yeni iletişimteknolojilerini, yeniliği ve değişimi ortaya koyan göz kamaştırıcı söylemlerdenarındırmak gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
New communication technologies have been an indispensable part of human dailylife. In the contemporary world, people spend most of their time on newcommunication technologies, in order to get information or to use their free time.In this context, it becomes important to put influence of new formation on dailypractices and our life style. This work aims to display place of cell phone andinternet in our daily life and changes they put forward. In this paper, newcommunication technologies are evaluated in contexts such as psychology,industry, economy, culture, sociology and health.In the first two chapters of this work, cell phone and internet have been examinedin detail in terms of the sector and their place in daily life on theoretical base andassessments have been made for the users of these technologies. In the lastchapter, place of new communication technologies in daily life has beeninvestigated on Kayseri sample, by using interview method. The result of the workis that, though new communication technologies have produced favorable changes,they can not produce a thorough change in our life, but caused numerousproblems, and that unnecessary use is more than the estimated. Moreover thiswork has produced the conclusion that it is necessary to purify newcommunication technologies from such glaring statements revealing innovationand change.