Fritjof Capra' da kartezyen düşüncenin eleştirisi
A critique on cartesian thuoght in Fritjof Capra
  1. Tez No: 186506
  2. Yazar: ABDUSSELAM GÜNGÖRMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEREF GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Jüri: Yrd. Doç. Dr. Şeref GÜNDAYYrd. Doç. Dr. Abamüslim AKDEMİRYrd. Doç. Dr. Nevzat CANBu çalışmada Fritjof Capra'nın çağdaş Batı düşüncesinin belirleyicisi olankartezyen mekanistik düşünceye getirmiş olduğu eleştiriler ele alınmıştır.Bu bağlamda giriş bölümünde konuya genel bir değini yapılmış ve ayrıntılardaha sonra iki temel bölümde incelenmiştir.Birinci bölüm kartezyen mekanistik düşüncenin oluşturduğu sorunları elealmaktadır. Bu bölümde Capra'nın bu konuda düşünceleri ortaya konulmuştur.İkinci bölümde holistik ya da ekolojik düşünce biçimi incelenmiştir.Bu iki düşünce biçiminden ilki, ontolojik, diğeri epistemolojiktir. Ontolojikkriterler ?parça yerine bütün? ve ?yapı yerine süreç? olarak ele alınmıştır.Epistemolojik kriterler ?objektif bilim yerine epistemik bilim?, ?bilginin metaforuolarak bina yerine ağ? ve ?gerçek yerine takribi betimlemeler? olarak elealınmıştır.Sonuç bölümünde ise kendi düşüncelerimize dayalı olarak kısa birdeğerlendirme yaptık.
Özet (Çeviri)
JURY: Assist. Prof. Dr. Şeref GÜNDAYAssist. Prof. Dr. Abamüslim AKDEMİRAssist. Prof. Dr. Nevzat CANThis study is interested in Fritjof Capra?s critiques on the cartesianmechanistic thought which determined the contemporary Western ideas.In this context, in introduction we deal with the topic generally, and theninvestigate its details in two basic sections.The first chapter takes the questions that the cartesian mechanistic thoughtformed. In this chapter, Capra?s thoughts on this subject are given.In the second chapter, the holistic or ecological thinking ways are studied.Of these two ways, the first is ontological and the latter epistemological. Theontological criteria are taken as ?whole instead of part? and ?process instead ofstructure?. The epistemological criteria are treated to be ?epistemic scienceinstead of objective science?, ?the network instead of structure to be the methaforeof the knowledge? and ?approximate descriptions instead of reality?.In conclusion, we give a brief evaluation of Capra?s critiques on modernWestern ideas, based on our own opinions.