Türkiye' de özel emeklilik şirketlerinin finansmanı, fon yönetimi ve muhasebesi
The financing, fund management and accounting of private pensions companies in Turkey
  1. Tez No: 186507
  2. Yazar: ASLIHAN EMİNE TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Jury: Prof.Dr.Muammer ERDOĞANProf.Dr.Reşat KARCIOĞLUAssist.Prof.Dr.Alaattin KIZILTANWith the changes in the social, economic and demographic factors the social securitysystems around the world has become inadequate for supplying the needs. As the result of thebreakdown of the actuarial equilibrium and the negative effects of lack of balance in the active-passive ratio on countries economics. A new model has been searched and with the suggest ofWorld Bank , three-tiered social systems have become applicable round the world. The privatepension system ,which is the third and the most important stage of this new system,has beensuccesfull in the countries they were applied and they contributed to economic development ,increased the individual savings.The Law of Individual Retirement Saving and Investment System that was published inthe official newspaper in April 7th 2001 brings the private pension system in Turkey and thus inone hand it's aimed to put in order the equilibrium at social security which is brokendown andin the other hand it's aimed at increasing of investment and individual savings and providing ofeconomic development. As the necessity of private pension system,the private pensionscompanies have been founded and they have been very succesful in a short time. In this study,the financing,fund management and accounting of private pension companies in our country istryed to explain with the light of Law,presented some up-date datas about the new system andthe companies.At the end of the study it is seemed that the system has already reached the aimsat 2005 and for being more succesfull, more effective promotion activities must be done, newand different fund management models must be improved and a trustable ambience must beoccured.
Özet (Çeviri)
Jüri: Prof.Dr.Muammer ERDOĞANProf.Dr. Reşat KARCIOĞLUY.Doç.Dr.Alaattin KIZILTANSosyal, ekonomik ve demografik faktörlerdeki değişimle birlikte dünya genelinde sosyalgüvenlik sistemleri ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmiştir. Aktüeryal dengenin ve aktif-pasiforanının bozulmasının ülke ekonomileri üzerindeki olumsuz etkisi sonucunda yeni bir modelarayışı başlamış, Dünya Bankası?nın önerisiyle üç kademeli sosyal güvenlik sistemleri dünyagenelinde uygulanır olmuştur. Bu yeni sistemin üçüncü ve en önemli basamağı olan özelemeklilik sistemi uygulandığı ülkelerde başarılı olmuş, ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmuşve bireysel tasarrufları arttırmıştır.7 Nisan 2001 `de Resmi Gazete?de yayımlanan Bireysel Emeklilik Tasarruf ve YatırımSistemi Kanunu ile özel emeklilik sistemi Türkiye?ye de getirilmekte ve böylece sosyalgüvenlikte bozulan dengenin düzeltilmesi yanında, bireysel tasarrufların ve dolayısıylayatırımların artması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması hedeflenmektedir. Özel emekliliksisteminin bir parçası olarak ülkemizde de özel emeklilik şirketleri kurulmaya başlamış ve buşirketler kısa zamanda bu konuda başarılar sağlamışlardır. Bu çalışmada ülkemizde özelemeklilik şirketlerinin finansmanı, fon yönetimi ve muhasebesi Kanun çerçevesindeaçıklanmaya çalışılmış, özel emeklilik şirketleriyle ilgili güncel verilere yer verilmiştir.Çalışmamızın sonucunda; ülkemizde 2005 yılı itibariyle sistemin hedeflerini aştığı görülmüş,tanıtım faaliyetlerinin etkinleştirilmesi, değişik fon yönetim stratejilerinin geliştirilmesi vegüven ortamının sağlanması neticesinde sistemin daha da başarılı olacağı fikrine ulaşılmıştır.