William Chittick'te gelenekselci ekol ve tasavvuf
Traditionalist school and sufizm in William Chittick
  1. Tez No: 721747
  2. Yazar: ABDULHAMİT ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
William Chittick'te Gelenekselci Ekol ve Tasavvuf Düşüncesi Tasavvuf, modern hayatın bunalımından kurtulmak isteyen ilgililere ve istidât sahibi kimselere hitap eden bir ilimdir. Bu sebeple evrensellik arz eden bu ilim, dünyanın her yerinde hikmet arayışı içinde olan kimseler nazarında ilgi çekiciliğini her geçen gün artırmaktadır. Özellikle son dönemlerde batılı ilim adamları tarafından tasavvuf ve öğretileri üzerinde pek çok araştırma yapılması, bu ilmin evrensel araştırma alanlarından biri olduğunu gösterir niteliktedir. Réné Guénon, Fritjof Schuon, Martin Lings, Titus Burckhardt, Toshihiko İzutsu, Annemarie Schimmel, Robert Frager, Seyyid Hüseyin Nasr ve daha niceleri İslâmî araştırmalarıyla veya tasavvufa duydukları ilgiyle tanınan meşhur batılı ya da batıda araştırmalarını gerçekleştiren şahsiyetlerdendir. New York State Üniversitesi'nde Karşılaştırmalı Araştırmalar Bölümü profesörü olan William Clark Chittick de bu tasavvuf araştırmacılarından birisidir. Özellikle İbnü'l-Arabî, Hz. Mevlânâ ve bu gelenekten gelen entelektüel şahsiyetleri merkez alarak İslâm tasavvuf düşüncesi ve felsefesine dair yaptığı çalışmalarla ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızda William Chittick'in batıda“Tradisyonalizm”olarak adlandırılan“Gelenekselci ekol”ile ilişkisini inceleyerek gelenek hakkındaki düşüncelerini, eserlerinde sıklıkla atıfta bulunduğu“entelektüel gelenek”bağlamında değerlendirmeye çalıştık. Devamında ise William Chittick'in tasavvuf üzerine kaleme aldığı eserlerinden hareketle genel bir tasavvuf anlayışını tasvir etmeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Traditionalist School and Sufi Thought in William Chittick Sufism is a science which appeals to the stakeholders that want to get rid of the crisis of the modern life and the people who have talent. Therefore this universal science is becoming more charming day by day in the eyes of the people who are in search of the wisdom all over the world. In particular, many studies on sufism and its teachings by western scholars have been done show that this science is one of the universal researching areas. Réné Guénon, Fritjof Schuon, Martin Lings, Titus Burckhardt, Toshihiko İzutsu, Annemarie Schimmel, Robert Frager, Seyyid Hüseyin Nasr and many others are the famous people known with their Islamic studies or their concern with sufism. William Clark Chittick who is professor of Comparative Studies at New York State University is one of these Sufi researchers. He comes to the front with his studies on the thought of Islamic sufism and philosophy centered particularly on Ibn Arabi, Mawlana and intellectual figures from this tradition. I tried to evaluate the thoughts of William Chittick by analyzing his relationship with“Traditional school”named as“Traditionalism”in the West in the context of the“intellectual tradition”that he refers to in his works. Later on, I tried to describe a general understanding of Chittick based on his works on Sufism.