Şiran ve çevresi Höyük ve kaya mezarları
Höyüks and rock graves of The Şiran and arround
- Tez No: 186508
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sosyoloji, Tarih, Archeology, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Şiran ve çevresi hakkında yüzey araştırması ve kaynak taramasışeklinde oluşturduğum bu çalışmada amacım Şiran'ın Eskiçağ dönemine aitbilgi vermeye çalışmaktır. Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde bulunan kayamezarları ve höyüklerin tespitini yaparak unları Kuzey-Doğu Anadolu Bölgesinineskiçağ tarihiyle ilişkilendirdim.Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi'nde varlığıkanıtlanmış olan kültürlerin Şiran'ı nasıl etkilediğini inceledim. İncelenen KarazHayaşa Dayaeni Urartu Kimmer ve İskitler ile Roma İmparatorluğudönemlerinden Şiran'da buluntu verenler sadece Karaz Kültür dönemi ile Romadönemleri olmuştur.Diğer kültür dönemlerine ait ise bölgede kesin buluntu veveriler olmayıp, bölgenin bu kültürlerin etki alanı içerisinde olabileceğidüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Jury : Asist.Prof.Dr.Süleyman ÇİĞDEMAsist.Prof.Dr.Haldun ÖZKANAsist.Prof.Dr.İbrahim Ethem ATNURIn this work,wich I produce in the from of surface Survey and sourcescanning about Şiran and its environment,my aim is to give information aboutancient times of Şiran. As I was determining the existence of rock graves andHöyüks wich are in Şiran in Gümüşhane,I associated them with ancient times ofNorth East Anatolia. I analyzed how the Cultures,whose existences are provedcan take Şiran under control.When I research Karaz, Hayaşa, Dayaeni, Urartu,Kimmer, İskit and Roman Empire periods, I found out the findings that belong toonly Karaz cultural Period and Roman cultural Period are found in Şiran.It?sthought that in this region there aren?t any certain findings wich belong to otherculture periods but the region is under influence of these Cultures.