Aşıklı Höyük Sürmetaş endüstrisi ve sorunları
Ground stone industry of Aşıklı Höyük and it's problems
- Tez No: 122813
 - Danışmanlar: PROF. DR. NUR BALKAN-ATLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 484
Özet
“Aşıklı Höyük Sürtme Taş Endüstrisi ve Sorunları”konulu bu çalışma, Orta Anadolu'da Aksaray ili Gülağaç ilçesi Kızılkaya Köyü sınırları içerisinde yer alan Aşıklı Höyük'ün sürtme taş endüstrisi buluntularım içermektedir. Aşıklı Höyük yerleşimi Çanak Çömleksiz Neolitik döneme tarihlenen ve gerek buluntu toplulukları gerekse mimarisi ile arkeoloji bilimi için önemli yere sahip olan bir yerleşimdir. Bu çalışma sırasında Aşıklı Höyük kazısı sırasında bulunan ve Aksaray İli Arkeoloji Müzesinde korunmakta olan sürtme taş aletler incelenmiştir. Bu uygulamanın yanı sıra bu aletlerin üretildikleri hammaddeler ile Aşıklı Höyük ve çevresinde bulunan hammadde kaynaklan da çalışma kapsamında ele alınmıştır. Ayrıca öncelikle Aşıklı Höyük ve çevresi başta olmak üzere hem Anadolu'nun hem de Anadolu dışında yer alan çeşitli bölgelerdeki bir takım arkeolojik kazı merkezlerinde ele geçmiş olan sürtme taş endüstrisi buluntuları karşılaştırılmıştır. Yine etnoarkeolojik olarak sürtme taş endüstrisi buluntuları hakkında yapılmış olan çalışmalar ile ilgili bilgilerde bu çalışma kapsamında ki yerini almıştır. Son olarak da Aşıklı Höyük yerleşimindeki sürtme taş endüstrisi buluntularının katalogu, çizim ve resimleri kullanılarak bu yerleşimde karşılaşılan malzemenin daha iyi tanıtılması amaçlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work, titled“Ground Stone Industry of Aşıklı Höyük and It's Problems”is based on the ground stone finds of Aşıklı Höyük, a mound within the boundaries of Kızılkaya Village in Gülağaç district of Aksaray administrative province. The Aşıklı Höyük settlement, dating to A-ceramic Neolithic, has an important place in archaeology, both from the point of view of it's assemblages and it's architecture. For this thesis, the ground stone tools found during Aşıklı Höyük excavations, now deposited in Aksaray Archaeological museum, have been studied. Besides this, the raw material of the tools and the sources of these around Aşıklı Höyük have also been researched. Apart from this, the ground stone finds from other archaeological excavations in different areas of Anatolia and elsewhere have also been compared. In this work, data on ground stone finds, studied ethnoarcheologically, have been used as well. Finally, with the aim of better introducing the material from Aşıklı Höyük, a catalogue with drawings and photographs of the ground stone objects from this site has also been included in the thesis.