Demir Çağı'nda Muş ve çevresi
Muş and its surroundings in the Iron Age
  1. Tez No: 768364
  2. Yazar: SİNAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Muş ve çevresi uygun yaşam koşullarından dolayı Paleolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağları'nda itibaren yerleşim görmeye başlamıştır. Özellikle Muş ilinin en yoğun yerleşim gördüğü dönem, Demir Çağı olmuştur. Demir Çağı'nda Muş ve çevresi hem Urartuların hakimiyet alanı olmuş hem de, Urartu ve Asur Devletleri'nin mücadele alanlarından biri haline gelmiştir. Bu dönem aynı zamanda Urartu ve Asur Devletlerinin bıraktığı mimari eserler ve yazılı belgeler sayesinde hakkında en çok bilgi sahibi olunan dönem olmuştur. Bu iki büyük devlet başta olmak üzere Medler, Selevkoslar, Romalılar, Partlar ve Akhaimenidler'in bıraktığı eserler. Muş bölgesini arkeolojik alanlar ve yazılı kaynaklar bakımdan oldukça zengin bir ilimiz haline getirmiştir. Muş ve çevresinde bulunan; höyük, kale, nekropol ve diğer buluntu alanları şeklinde gruplandırmak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Muş and its environment have begun to be possessed since the Paleolithic, Chalcolithic and Bronz Age due to appropriate living conditions. Particularly the period when Muş was most thickly populated was the Press Age. Amid the Press Age, Muş and its environment got to be the domain zone of the Urartians additionaly got to be one of the battle zones of the Urartu and Assyrian States. This period has moreover been the period when the foremost data is learned much obliged to the engineering works and composed records cleared out by the Urartu and Assyrian States. The works cleared out by the Medes, Seleucide, Romans, Parthians and Achaemenids, particularly these two extraordinary states. It has made the Muş locale a really wealthy territory in terms of archeological destinations and composed sources. Located in around Muş; It'll be conceivable to gather them as hills, castles, necropolis and other discover ranges.