Beden eğitimi ve yüksekokullarda okuyan aktif spor yapan öğrencilerin beslenme ve sağlık durumlarının incelenmesi
Searching the diet habits of the active sportsmen and students attending to physical education and sports faculty
- Tez No: 186536
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında okuyan, aktifspor yapan ve yapmayan öğrencilerin beslenme ve sağlık durumlarınınincelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamıza Afyon Kocatepe ve Selçuk Üniversitesi BESYO okuyan 286(erkek 181, bayan 105 öğrenci) gönüllü olarak katılmıştır. Erkek öğrencilerin yaşortalamaları 21,8±1,8 yıl, boy ortalamaları 1,7±0,06 m. ve vücut ağırlıkları da70,28±2,1, boyları 1,64±0,05 m. ve vücut ağırlıkları da 54,3±5,6 kg'dır.Araştırmada anket metodu uygulandı. Anket de temel olarak fizikselbilgileri, sağlık durumları ve beslenme düzeylerini belirlemeye yönelik sorularsoruldu.
Özet (Çeviri)
In our survey,the eating and health conditions of students who attendto physical education faculty and do sports actively or inactively,is aimed.286 students (181 male,105 female) voluntered to our study.Theaverage age of the male students is 21.8, their average height is 1.7 and theiraverage body weight is 54.3.Public survey method was used in our survey.In the public surveybasically; questions about their health conditions, eating habits wereasked.The data obtained from the survey was used in statistics prepared bySPSS 12.0 programmeAccording to the data obtained; a strong relationship between thestudents? feeling energetic and sportive activities, alcohol usage and feelingenergetic was found out.Besides this, a strong relationship between feeling energetic andhaving less health problems, doing sports and being healthy, doing sports andgoing to hospital, number of meals and being healthy, was also found out.As a result it can be said, the students? who attend to BESYO, doingsportive activities in addition to their education has positive affects.It wasseen that the students dont have healthy eating habits and lack of time for anhealthy diet.