Takım performansına etki eden takım çalışmasına ilişkin faktörlerin belirlenmesine yönelik bir uygulama
An application according to the determination of factors related to the team work and that affect team performance
  1. Tez No: 186541
  2. Yazar: EMRAH KOPARAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DERYA ERGUN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüz işletmeleri, dünyada hızla değişen ortama ve rekabet koşullarınauyum sağlayabilmek ve ayakta kalabilmek amacıyla değişimi yakından takip etmekte vemeydana gelen değişimlere kendilerini adapte etmektedirler. Bu değişimlerin sayısı çokolmasına rağmen bir kaçı diğerlerine göre daha önemli ve gözardı edilemez niteliktedir.Önemi gereği takım çalışmasıda bu değişimlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.Bugün hemen hemen bütün işletmelerin misyon ifadelerinde yoğun bir şekilde takım vetakım çalışması kavramlarının yer alması bu yüzdendir. Dünyada büyük bir kabulgörmüş ve yoğun bir şekilde uygulanmakta olan toplam kalite yönetiminde olmasaolmaz koşullardan biride takım çalışması uygulamalarıdır.Son yıllarda takım çalışmasını uygulayan örgütlerin sayısında hızlı bir artışgörülmektedir. Ülkemize baktığımızda ise takım ve takım çalışması uygulamaları çokyeni bir kavram olarak algılanmakta ve bu konuda yapılan araştırmalar da dünya ilekıyaslandığında oldukça sınırlı sayıda kalmaktadır. Buradan hareketle bu tezçalışmasında; takım çalışması ile personel performansı arasındaki ilişki, motivasyon,iletişim, liderlik, uyum ve heterojenlik faktörleri ele alınarak araştırılmıştır.Bu doğrultuda, öncelikle takım çalışması incelenmiştir. Daha sonra, takımçalışmasıyla personel performansı arasındaki ilişkinin açıklanması amacıylaperformans, performans yönetimi ve performans değerleme kavramları açıklanmışsonrada takım çalışmasının performansa etkisi üzerinde durulmuştur.Çalışmasının son bölümünde ise, iki ayrı ilaç pazarlama işletmesinde çalışanpersonele yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçlarının analizi yapılarak,elde edilen bulgular yorumlanmış ve takım çalışmasının performansına etki edenfaktörler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays existing businesses, in order to keep up with the quick changingenviroment and competitive conditions in the world and to exist are following thechanges closely and adapt themselves to the changes that occur. Although these changesare numerous, only a few of them are more important and in a disclaimable quality.Because of it?s importance, team work occurs as one of these changes. Due to this fact,today in mission expression of almost all businesses exist team and team work conceptintensely. In total quality management that is accepted by the whole world and isapplied intensively, one of the vital conditions is the application of team work.In the recent years, the number of organizations which carry out the teamwork got higher. In our country, team and team work applications are regarded as a newconcept and when the studies that have been done in this subject compared with theones in the world, it is understood that these studies are in a limited number. Startingfrom this point, in this study; the relationship between team work and personnelperformance, motivation, communication, leadership, adaptation and heterogeneousnessfactors are explored.In this directions, firstly team work is examined. After this, in order toexplain the relationship between team work and personnel performance management,the concepts performance, performance management and performance evaluationconcepts are explained and then the affects of team work on performance are examineddetailed.In the last part of the study, a questionnare is applied to the personnel whoin two different drug marketing businesses. The analysis of the questionare results isdone, the findings are interpreted and the factors that affect the performance of teamwork are tried to be detected.