Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını belirleyen faktörler: İşletme ve işveren profili açısından Gaziantep ili örneği
Factors determining direct foreign capital investments: From the profile of firms, factories and employers a case study in Gaziantep
- Tez No: 186540
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Yabancı yatırımlar bir ülkeye yatırım kararı alırken, dikkate ettiği birçok değerlendirme kriteri vardır. Bunların başında ekonomik ve politikkararlar gelmektedir.Bu tezin amacı, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının yerseçimindeki belirleyicileri ile işverenler arasındaki ilişkiyi açıklamaktır.Türkiye de konuyu bir bütün olarak ele alan yapıtların sınırlı sayıda olmasıve Gaziantep iline ilişkin bu konuyla ilgili herhangi bir çalışmanınyapılmamış olması, çalışmanın yapılmasında en önemli etkendir.Çalışma üç bölümden oluşmuştur. İlk bölümde, yabancı sermayekavramsal ve tarihsel perspektiften incelenmiştir. İkinci bölümde, teoride veuygulamada yabancı sermaye yatırım ortamını açıklamaya yönelik bölgeselve teorik yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Ayrıca uygulamada dünyadanörnekler verilmiş ve yabancı sermayenin Türkiye ile ilgili analiziyapılmıştır. Son bölümde ise, Gaziantep ilinde faaliyet gösteren işverenlerindoğrudan yabancı sermaye yatırımlarına bakış açısını ölçmeye yönelik biruygulamaya yer verilmiştir. Uygulama bölümünde işverenlerin kategorizeedilmiş niteliklerine bağlı olarak belirli parametreler seçilerek doğrudanyabancı sermaye yatırımlarına bakış açıları analiz edilmiştir. İstatikselhipotezlerin ölçümü için SSPS ve EViews programları, araştırmahipotezlerinin ölçümü için tekli ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise, çalışma genel hatlarıyla ortaya konulmayaçalışılmıştır. İşletme ve işverenlerin yabancı sermayeye bakış açısına ilişkinçalışmalara vurgular yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the foreign investors making a decision for an investment fora country, there are a lot of evaluation criteria that they take intoconsideration. The leading among these is political and economic criteria.The aims of this thesis is to explain relationship between the directforeign capital investments and employers. It is the most important factordoing in this work is the limited number of works addressing as a whole thisissue and the absence of any works related the city Gaziantep in this issue.The works is consist of three sections in the first section the foreigncapital have been studied in the conceptional and historical perspective. Inthe second section, regional and theoretical approaches that aimed to explainthe environment of foreign capital in theory and practice have been putforward. And also in practice some examples from the world has beenreveald and has been analysed the foreign capital related to Turkey. In thelas section, an application that aimed to measure views of employers thatacts in Gaziantep city to direct foreign capital investments. Practice sectiondepending on categorized qualities of employers, their direct foreign capitalinvestment views have been analyzed by certain chosen parameters. Tomeasure statistical hypothesis has been used the SPSS and EViewsprograms has been done to measure research hypothesis, the unvaried andmulti varied regression analysis.In the conclusion section, it has been tried the work has beensummarized generally. It has been stressed the works related the views ofthe employers and management to foreign capital.