Çocuk kitapları illüstrasyonları üzerine bir araştırma ve bir örnekleme.
A Research about children books illustrations and a case study.
  1. Tez No: 186549
  2. Yazar: NİHAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL USLAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
TEZ N SAH B :N HAN SARITEZ N ADI: Çocuk Kitapları illüstrasyonları Üzerine Bir Araştırma ve Bir ÖrneklemeÖZETBu çalışma ?Çocuk Kitapları illüstrasyonları Üzerine Bir Araştırma ve Bir Örnekleme?kapsamında ele alınmıştır. Bu bağlamda tanımı, gelişimi minyatür sanatıyla olan ilişkisi,çocuk kitapları illüstrasyonları hakkında genel bilgilerin neler olmaları gerektiği, işlevleri,türleri, teknikleri, çocuğun kitapla olan ilişkisini, temel özellikleri, fizikselözellikleri,araştırmanın genelinde bahsedilen çocuk kitabı illüstrasyonlarının taşıması gerekenözellikleri barındıran illüstrasyon örneği kapsamındadır.Birinci bölümde, illüstrasyonun tanımı, kökeni, gelişimi, aşamaları, dünyada veTürklerde geçmişten günümüze tarihsel süreci, yabancı ve yerli illüstrasyon sanatçıları,illüstrasyonun yıllara göre gelişimi, ilk Türk illüstrasyonlarından olan minyatürlerin,günümüze kadar geçirdiği evreler araştırıldı.kinci bölümde, çocuk kitapları illüstrasyonlarının nasıl olması gerektiği, çocuküzerindeki eğitici yönleri, estetik duygusuna ve hayal gücüne katkıları, çocuğungelişimindeki etkileri, renkleri, süsleme, yorumlama ve bilgilendirme işlevleri, türleri,teknikleri üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde illüstrasyon konusuyla doğrudan bağlantılı olan çocuk ve kitapilişkisi, eğitimi, yetişkin bir birey olduğunda hayatına etkisi, ilgi olanakları, ihtiyaçları, algı,sorgulama yetenekleri, kişiliğinin olumlu gelişlimi açısından ele alınarak incelendi. Çocukkitaplarında dikkat edilmesi gereken temel özellikler, fiziksel özellikler, okul öncesi ve onikiyaş arası çocukların kitaba olan ilgisi araştırıldı.Dördüncü bölümde Tahsin YÜCEL'in ?Sümüklü Böcek? adlı hikayesi, bu araştırmadaönemle üzerinde durulan özellikler göz önüne alınarak resimlendi.
Özet (Çeviri)
N HAN SARIResearch About Children Books Illustrations And A Case Study'ABSTRACTIn this study, we deal with 'A Research About Children Books Illustrations And A CaseStudy'. In this relation this study is covered with its' definition, its' progress, its' relationswith art of miniature, what the main knowledge about children books illustrations must be,its' functions, its' types, the relation between the book and the children, the main properties,the physical properties and the properties of children books illustrations that mentioned in thisresearch.In the first section, we research the definition of illustration, its' origin, its' progress,its' phases, its' history from past to now in the world and in Turkey, the foreign and nativeillustrator, its' progress according to years, the phases from the first Turk miniatures(illustrations) to nowadays.In the second section, we dwell upon that how the children books' illustrationsmust be, the educational sides on a child, its' edition to emotion of aesthetic and its' additionto imagination, its' effect on child development, its' colors, its function of decorate,interpretation and informative, its' types and techniques.In the third section, we investigate the point of view of the relationshipbetween the child and the book, the education of the child, the effects of the life ofthe children when they get older, their interest, needs, perceptions andinterrogative ability in terns of positive development of the personality of them.Besides, we study the main properties and physical properties that must be in achildren book and the children's interest on a book at the age from pre-school totwelve.In the fourth section, we illustrate the story 'Sümüklii Böcek' by Tahsin YÜCEL byconsidering the properties that mentioned in this research.