Çocuk kitaplarında artırılmış gerçeklik uygulamaları
Augmented reality applications in children's books
- Tez No: 956052
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN LİMON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İletişim, insanlık tarihi boyunca bilgi, duygu ve düşüncelerin paylaşılmasını sağlayan temel bir ihtiyaç olarak varlığını sürdürmüştür. Teknolojik gelişmelerle birlikte iletişim araçları sürekli bir dönüşüm ve yenilenme süreci yaşamış, bu durum insan hayatının her alanında iletişim yöntemlerinin çeşitlenmesine olanak sağlamıştır. Özellikle görsel-işitsel unsurların bir arada kullanıldığı araçlar, çocukların bilişsel ve duygusal gelişiminde önemli katkılar sağlamaktadır. Resimli çocuk kitaplarında kullanılan illüstrasyonlar, metinle bütünleşerek çocukların algısal süreçlerini desteklerken, aynı zamanda onların hayal gücünü zenginleştirmektedir. Son yıllarda teknolojide yaşanan hızlı evrim, çocuk kitaplarındaki iletişim stratejilerinin teknoloji odaklı yöntemlere doğru evrilmesine yol açmıştır. Bu bağlamda, Artırılmış Gerçeklik (AG) teknolojisinin çocuk kitaplarında kullanımı üzerine yapılan çalışmalar, kitapların sunduğu deneyimlerin statik yapıdan etkileşimli ve dinamik bir forma geçişine olanak tanımaktadır. AG teknolojisinin çocuk kitaplarına entegre edilmesi, çocuklara hayal güçlerini zenginleştirebilecekleri, özgün yeteneklerini sorgulayıp geliştirebilecekleri ve geleneksel sınırlamaların ötesinde bağımsız bir mekân anlayışını deneyimleyebilecekleri bir ortam sunmaktadır. Bu araştırmada, AG teknolojisinin çocuk kitaplarındaki kullanımına yönelik teorik bir çerçeve geliştirilmiş ve konuya ilişkin kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hem elektronik hem de basılı kaynaklardan Adı – Soyadı Burcu HALTALI Öğrenci No 224264001001 Anabilim Dalı Grafik Anasanat Dalı Bilim Dalı Grafik Sanat Dalı Programı Tezli Yüksek Lisans Danışmanı Prof. Dr. Birsen LİMON Öğrencinin T.C. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğüne v yararlanılmıştır. Türkiye'de bu alandaki ilk uygulama örneklerinden biri olan Gaga Yayınları'na ait“Bana Bunu AKUT Öğretti”ve“Bir Çocuk Bir Mucize”kitapları incelenmiş, bunların yanı sıra Amerika'da Little Hippo Books tarafından yayımlanan“Karlar Ülkesi Bir Pijama Partisi”,“Mickey ile Sayma Eğlencesi”ve“Külkedisi”masalları ele alınmıştır. Araştırma, artırılmış gerçeklik destekli çocuk kitaplarında, geleneksel kitapların yapısal özellikleri ile artırılmış gerçeklik uygulamalarının entegrasyonunu inceleyerek, bu kitapların tasarım süreçlerini ve potansiyel etkilerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication has remained a fundamental human need throughout history, enabling the sharing of information, emotions, and thoughts. With technological advancements, communication tools have undergone continuous transformation and innovation, leading to the diversification of communication methods across all aspects of human life. In particular, tools that combine visual and auditory elements make significant contributions to children's cognitive and emotional development. Illustrations used in picture books for children integrate with the text to support perceptual processes while also enriching their imagination. In recent years, the rapid evolution of technology has led to a shift in communication strategies within children's books toward more technology-oriented methods. In this context, studies on the use of Augmented Reality (AR) technology in children's books show that the experiences offered by books are transitioning from static structures to interactive and dynamic forms. The integration of AR technology into children's books provides an environment where children can enrich their imagination, explore and develop their unique abilities, and experience a spatial understanding that goes beyond traditional limitations. In this study, a theoretical framework has been developed regarding the use of AR technology in children's books, accompanied by a comprehensive literature Adı – Soyadı Burcu HALTALI Öğrenci No 224264001001 Anabilim Dalı Grafik Anasanat Dalı Bilim Dalı Grafik Sanat Dalı Programı Tezli Yüksek Lisans Danışmanı Prof. Dr. Birsen LİMON Tezin Adı Augmented Reality Applications in Children's Books Öğrencinin T.C. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğüne vii review. Both electronic and printed sources were utilized in the research. Some of the earliest examples of this application in Turkey, such as Bana Bunu AKUT Öğretti and Bir Çocuk Bir Mucize by Gaga Publishing, were examined. Additionally, American titles published by Little Hippo Books, including Frozen: A Sleepover Party, Counting Fun with Mickey, and Cinderella, were also analyzed. This study comprehensively explores the integration of structural features of traditional books with AR applications in AR-supported children's books, examining their design processes and potential impacts.