Anne baba ve öğretmenlerin öğrenilmiş güçlülüğü ile okluöncesi çocukların davranışsal-duygusal güçlülüğü ve kendilik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi.
The ınvestigation of the relationship between the learned resourcefulness of the parents and the teachers and the behavioral and emotional strength and the self perception of the preschool children.
  1. Tez No: 186550
  2. Yazar: YASEMİN ARGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜHEDA ÖZBEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu araştırmada, anne baba ve öğretmenlerin öğrenilmiş güçlülüğü ileokulöncesi çocuklarının duygusal davranışsal güçlülüğü ve kendilik algısı arasındakiilişki incelenmiştir.Çocukların duygusal davranışsal güçlülüğü ve kendilik algısı ile anne babave öğretmenlerin öğrenilmiş güçlülük düzeyleri, belirlenen bazı değişkenlere görekarşılaştırılmış, aralarında anlamlı bir farklılığın olup olmadığı incelenmiştir.Araştırmanın örneklemi, zmir l Merkezindeki okulöncesi kurumlarınadevam eden 6 Yaş grubu çocukları (n = 301), onların anne (n = 296) ve babaları (n =281) ve öğretmenlerinden (n = 35) oluşmaktadır.Araştırmada çocukların duygusal davranışsal güçlülüğü DuygusalDavranışsal Derecelendirme Ölçeği D.D.D.Ö ( Behavioral and Emotional RatingScale-BERS) ile; çocukların kendilik algısı Çocuklar çin Kendilik algısı ÖlçeğiÇ. .K.A.Ö ( The Self Perception Scale for Children -SPSC) ile ; anne babaların veöğretmenlerin öğrenilmiş güçlülüğü Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük ÖlçeğiR.Ö.G.Ö ( Rosenbaum's Learned Resourcesfulness Scale- RLRS) ile ölçülmüş vesosyo demografik özellikler kişisel bilgi formları ile saptanmıştır.Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Pearson korelasyon katsayısı,t testi, F tek yönlü varyans analizi ve scheffe testi kullanılmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular, çocukların duygusal davranışsalgüçlülüğü ve kendilik algısı ile anne baba ve öğretmenlerin öğrenilmiş güçlülüğüarasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir.xii.Benzer şekilde, çocukların duygusal davranışsal güçlülüğü ve kendilikalgısı ile aralarında anlamlı bir farklılığın olduğunu ortaya koyan değişkenler:babaların yaşı, anne babaların öğrenim düzeyi, çocuklarla kurduklarıiletişim biçimi, çocukların güçlü yönlerini ortaya çıkarma çabaları, çocuklarınduygusal gelişimlerini olumlu değerlendirmeleri, çocukların özelliklerindenmemnuniyet dereceleri, çocukların arkadaşlık ilişkilerini olumlu değerlendirmeleri,annelerin çocuk yetiştirme tutumlarıdır.Çocukların duygusal davranışsal güçlülüğü ve kendilik algısı ile babalarınçocuk yetiştirme tutumları, annelerin yaşları arasında anlamlı bir farklılığarastlanmamıştır.Aynı zamanda çocukların duygusal davranışsal güçlülüğü ve kendilik algısıile öğretmenlerin yaşı ve tanımladıkları kendi kişilik özellikleri arasında anlamlıilişkilerin olduğu saptanmıştır.Çocukların duygusal davranışsal güçlülüğü ve kendilik algısı ileöğretmenlerin eğitim düzeyi ve çocuklarla kurdukları iletişim biçimi arasındakifarklılık anlamlı çıkmamıştır.Çocukların duygusal davranışsal güçlülüğü ile kendilik algısı arasındaanlamlı düzeyde ilişkinin olduğu; hobileri, üstlendikleri sorumlulukları, olumluözellikleri ve başaralı oldukları aktiviteleri arasında istatistiksel olarak anlamlıdüzeyde farklıkların olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the learned Resourcefulness ofthe parents and the teacher and the behavioral and emotional strength and the selfperception of the preschool children are investigated.The Behavioral and Emotional Strength level and the self perception levelof the children with the Learned Resourcefulness level of the parents and whetherthere is a significant relationship between them or not are investigated.The sample of this study is composed of 6 years old children (n = 301) fromdifferent kindergardens in the city of Izmir. Their mothers (n = 296), their farhers ( n= 281) and their teachers (n = 35) do belong to the sample also.Behavioral and emotional strength of the children is determined byBehavioral and Emotional Rating Scale-BERS, their self perception is determinedby The Self Perception Scale For Children-SPSC, learned resourcefulness level ofthe parents and teachers by Rosenbaum?s Learned Resourcefulness. Theirsociodemocraphic charecteristics are determined by a questionaire which is made bythe researcher.The Pearson Product Moment Correlation, t test and One- Way Anova andSheffe Test are the statistical techniques used to analyse the data.The results showed that, there is a statisticaly significant relationshipbetween the behavioral and emotional strength and self perception of the childrenand the learned resourcefulness of the parents and the teachers.xiv.There is a statistically significant relationship between the variables and thebehavioral and emotional strength of the children. The variables mentioned aboveare: childrens? fathers? age, their parents education level, their communication styleswith the children, their efforts for their children to discover their strengths, theirpossitive assessments about their childrens? emotional development, their level ofbeing glad about their childrens? personality characteristics, their possitiveassesments about their childrens? friendships, the attitudes of mothers towards thechild in the developmental process.The results showed that, there is a statisticaly significant relationshipbetween the self perception of the children about themselves and the learnedresourcefulness of the parents and the teachers.There is a statistically significant relationship between the variables and theself perception of the children about themselves. The variables mentioned above are:childrens? fathers? age, their parents education level, their communication styles withthe children, their efforts they show for their children to discover their strengths, theirpossitive assessments about their childrens? emotional development, their level ofbeing glad about their childrens? personality characteristics, their possitiveassesments about their childrens? frendships, the attitudes of mothers towards thechild in the developmental process.Also, there is a statistically significant relationship between the educationallevel of the teachers and behavioral and emotional strength and self perception ofthe children. The same significant relationship is between the communication stylesof the teachers and behavioral and emotional strength and self perception of thechildren.Morover, the results showed that, there is a statistically significantrelationship between the behavioral and emotional strength and self perception ofthe children aboutxv.the hobbies , the responsibility of the children, the possitive assests of thechildren and the activities in which children show success.